Zespół Ludowy “Podolanki” z wizytą u IV a.

Czas przedświąteczny, to czas zakupów, szykowania choinki i prezentów. To również czas, żeby zatrzymać się na chwilkę I zadumać się nad zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W czasach współczesnych powoli odchodzimy od tradycji naszych dziadków sprzed 150-100 lat. Dlatego też żeby nie zostały zapomniane całkiem, uczniowie klasy IV a zaprosili przedstawicieli Zespołu Ludowego “Podolanki” z Nowej Wsi Lubińskiej.

Panie przyjechały do nas w pięknych strojach ludowych, które mają ponad 85 lat. Pani Stanisława opowiedziała nam o potrawach wigilijnych, które gościły na stołach domów Polaków mieszkających na Kresach. Ponadto dowiedzieliśmy się , jak dawniej ubierano choinki, co rozdawano dzieciom pod choinkę, jako prezenty, jak wyglądało wreszcie kolędowanie. Okazuje się, że potrawy wigilijne takie, jak kutie, czy pierogi z kapustą I grzybami, zupa grzybowa, smakiem i wyglądem były podobne do tych, które robimy teraz.

Może warto kultywować tradycje, aby nasi potomni mieli co wspominać.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.