Zasady bezpiecznej pracy w sieci.


  • Daj o bezpieczeństwo danych podczas ich przesyłania

Pamiętaj o tym, aby nigdy nie wysyłać wrażliwych danych. Przed wysłaniem pliku upewnij się, czy adres odbiorcy jest poprawnie wpisany.

  • Bezpiecznie przechowuj hasła

Praca na odległość wymaga często dodatkowych dostępów do kolejnych systemów. Twoje loginy i hasła mogą się mnożyć, więc zadbaj o to, aby korzystać z nich w sposób bezpieczny. Zapamiętywanie ich na stałe w przeglądarce internetowej jest niebezpieczne. Po pierwsze grozi to niepowołanym uzyskaniem dostęp do Twojego komputera (bezpośrednio lub zdalnie, np. w wyniku ataku hackerskiego). Po drugie – hasła np. w przeglądarkach internetowych są niestety przechowywane najczęściej bez żadnego szyfrowania i hackerowi wystarczy tylko chwila, aby je poznać. Dlatego korzystaj z darmowych programów umożliwiających bezpieczne przechowywanie haseł (np. KeePass czy PasswordSafe) zwiększają one poziom poziom bezpieczeństwa.

  • Nie twórz zbyt wielu kopii danych

Praca na odległość, a zwłaszcza konieczność częstego przesyłania danych pomiędzy użytkownikami, którzy wspólnie na nich pracują, prowadzi w konsekwencji do tworzenia kolejnych kopii danych.

  • Nie ignoruj informacji o zagrożeniach

Nie ignoruj informacji i komunikatów systemowych o  potencjalnych zagrożeniach i postaraj się je dokładnie odczytywać. Informacje systemowe informują wystąpieniu zagrożenia, które może dotyczyć Twojego komputera oraz zapisanych w nim danych.

  • Uważaj na cyber ataki

Obecna sytuacja epidemiologiczna w konsekwencji wymusiła konieczość pracy na odległość z wykorzystaniem urządzeń cyfrowych. To powoduje zwiększoną aktywność cyberprzestępców internetowych. Zachowaj szczególną uwagę przy odbieraniu wiadomości email. Sprawdzaj, czy adres nadawcy jest wiarygodny. Zastanów się dwa razy, zanim otworzysz jakiś załącznik czy klikniesz w link zawarty w wiadomości. Uważaj także na telefony od nieznanych Ci po głosie osób, które np. mogą przekonywać Cię, że pracują w szkole i potrzebują zdalnego dostepu do twojego komputera.

  • Pracuj z domu

Nie korzystaj z otwartych sieci publicznych. Korzystaj tylko z zabezpieczonej sieci domowego internetu.

  • Nie zostawiaj urządzeń cyfrowych ( komputer, tablet, komórka) stale podłączonych do sieci elektrycznej.

Pozostawienie urządzeń elektrycznych bez nadzoru może doprowadzić do ich uszkodzenia oraz groźby wybuchu pożaru.

Administrator e-dziennika

źródło/https://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/jak-bezpiecznie-dzialac-w-sieci/

Comments are closed.