Zagrożenia w sieci!

Dzieci korzystają z sieci już od najmłodszych lat. Dlatego mówimy o nich, że są internetowym pokoleniem. Nieograniczony dostęp do sieci to przede wszystkim wielka szansa, która może również okazać się… zagrożeniem.

Na szarym tle leżą w stosiku poradniki Cyberprzemoc. Jeden z nich oparty jest o resztę, pokazując całą okładkę. Na zdjęciu zmartwiona dziewczyna ze smartfonem w ręce. Po prawej stronie napis: Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie. Poradnik dla rodziców
„Cyberprzemoc_Włącz_blokadę_na_nękanie”_–_poradnik_dla_rodziców

Pobierz:

Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie- poradnik

źródło: https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/

gra1

Ogólnoeuropejski system kwalifikacji gier (Pan-Europen Game Information, PEGI) to system ratingu wiekowego stworzony w celu udzielenia rodzicom pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych.

Znaki PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania. Wskazują one kategorie wiekowe:  3, 7, 12, 16, 18 i dostarczają informacji o treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich.

PEGI 3+ dla wszystkich grup wiekowych

PEGI 7+ zawierają dźwięki lub sceny przerażające najmłodszych

PEGI 12+ gry pokazujące przemoc o realistycznym charakterze skierowaną przeciw fantastycznym postaciom

PEGI 16+ symbol nadawany jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wygląda tak jak w rzeczywistości

PEGI 18+ gry dla dorosłych przedstawiające daleko posuniętą przemoc powodującą u widza uczucie odrazy.

pegi

gra2

1.Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzony w Sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać oraz sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.

2.Umieść komputer w ogólnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje w Internecie. Jeżeli ma komputer w swoim pokoju, niech monitor będzie zawsze zwrócony w stronę drzwi.

3.Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści w Sieci. Jeżeli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Sieci, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!

4.Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność!

5.Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Sieci. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.

6.Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że działa na nim zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Stosuj oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej.

7.Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w Sieci!

8.Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie informacji i oznaczeń PEGI na http://www.pegi.info.pl

9. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.

10.Zapoznaj się z tematyką cyberprzemocy w wirtualnym świecie.

gra3

Dowiedz się więcej o zagrożeniach dzieci w sieci i projektami edukacyjnymi dla rodziców:

Jeśli podejrzewasz, że zostało złamane prawo, nie działaj na własną rękę, powiadom policję 997 lub 112. Zgłaszaj nielegalne treści.

PRZEKAŻ DZIECKU!!!

W razie poczucia zagrożenia w Internecie, powinno powiedzieć zaufanej osobie dorosłej, najlepiej rodzicom lub zadzwonić po poradę

gra5