Dzieci korzystają z sieci już od najmłodszych lat. Dlatego mówimy o nich, że są internetowym pokoleniem. Nieograniczony dostęp do sieci to przede wszystkim wielka szansa, która może również okazać się… zagrożeniem.
Pobierz:
Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie- poradnik
źródło: https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/
Ogólnoeuropejski system kwalifikacji gier (Pan-Europen Game Information, PEGI) to system ratingu wiekowego stworzony w celu udzielenia rodzicom pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych.
Znaki PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania. Wskazują one kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16, 18 i dostarczają informacji o treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich.
PEGI 3+ dla wszystkich grup wiekowych
PEGI 7+ zawierają dźwięki lub sceny przerażające najmłodszych
PEGI 12+ gry pokazujące przemoc o realistycznym charakterze skierowaną przeciw fantastycznym postaciom
PEGI 16+ symbol nadawany jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wygląda tak jak w rzeczywistości
PEGI 18+ gry dla dorosłych przedstawiające daleko posuniętą przemoc powodującą u widza uczucie odrazy.
1.Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzony w Sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać oraz sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
2.Umieść komputer w ogólnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje w Internecie. Jeżeli ma komputer w swoim pokoju, niech monitor będzie zawsze zwrócony w stronę drzwi.
3.Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści w Sieci. Jeżeli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Sieci, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
4.Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność!
5.Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Sieci. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
6.Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że działa na nim zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Stosuj oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej.
7.Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w Sieci!
8.Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie informacji i oznaczeń PEGI na http://www.pegi.info.pl
9. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
10.Zapoznaj się z tematyką cyberprzemocy w wirtualnym świecie.
Dowiedz się więcej o zagrożeniach dzieci w sieci i projektami edukacyjnymi dla rodziców:
- kurs e-learning „Dziecko w Sieci” – http://dzieckowsieci.fdn.pl (o zagrożeniach i profilaktyce dzieci i młodzieży w Internecie);
- projekt edukacyjny „Zostań znajomym swojego dziecka”, na stronie www.saferinternet.pl/ ;
- konkurs edukacyjny funadcji Orange,,Bezpiecznie Tu i Tam”
- bezpieczeństwie w Internecie http://www.bezpiecznieonline.pl
- pakiet edukacyjny pod patronatem Ministarstwa Administracji Cyfryzacji www.cyfrowobezpieczni.pl oraz cybernauci.edu.pl
Jeśli podejrzewasz, że zostało złamane prawo, nie działaj na własną rękę, powiadom policję 997 lub 112. Zgłaszaj nielegalne treści.
PRZEKAŻ DZIECKU!!!
W razie poczucia zagrożenia w Internecie, powinno powiedzieć zaufanej osobie dorosłej, najlepiej rodzicom lub zadzwonić po poradę