Wzrost zagrożeń w cyberprzestrzeni

Każdy z nas codziennie jest narażony na zagrożenia w cyberprzestrzeni, ale są momenty, gdy czujność trzeba jeszcze dodatkowo wzmocnić. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP, przygotowaliśmy rekomendacje, których wdrożenie uważamy za konieczne.


Rekomendacje


Zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym bezpieczeństwa skrzynek pocztowych i kont w mediach społecznościowych (w załączeniu) oraz zastosuj się do jego rekomendacji.
Bądź wyczulony na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Weryfikuj informacje w kilku źródłach. Upewnij się, że informacja jest prawdziwa przed podaniem jej dalej w mediach społecznościowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wstrzymaj się.
Uważaj na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, zwłaszcza te sugerujące podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła, albo podejrzaną aktywność na koncie. Znane są tego typu celowane ataki na prywatne konta, gdzie celem było zdobycie informacji zawodowych.
Upewnij się, że posiadasz kopię zapasową wszystkich ważnych dla siebie plików i potrafisz je przywrócić w przypadku takiej potrzeby.
Zgłaszaj każdą podejrzaną aktywność przez formularz na stronie https://pomoc.gminapolkowice.pl lub mailem na pomoc@gminapolkowice.pl.
Podejrzane SMS-y prześlij bezpośrednio na numer 799 448 084 (numer należący do CERT Polska). Rekomendujemy zapisanie go w kontaktach.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.