Wycieczka klasy Va i Vd do: Ojcowa, Krakowa, Zakopanego i Zatoru.

 

 

Pierwszym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego.  Obszar ten wyróżnia się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.  Dzieci zwiedziły Jaskinię Łokietka, która ma długość 230 metrów i słynie jako stanowisko archeologiczne- niegdyś zamieszkiwane przez  Neandertalczyków. Mogły podziwiać takie obiekty jak: Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa, Rękawica, Igła Deotymy. Uczestnicy wycieczki po zwiedzeniu parku wyruszyli w drogę do przepięknie położonego ośrodka noclegowego „Za lasem” w Poroninie gdzie czekała już przepyszna i syta kolacja.

Drugiego dnia po śniadaniu uczniowie wyruszyli do Wieliczki, gdzie znajduje się Kopalnia Soli. Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy odbył się pod opieką przewodników, którzy szczegółowo i barwnie opowiadali o historii i tradycji wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory (najpiękniejsza z nich – kaplica św. Kingi posiada doskonałą akustykę, koncertowali w niej między innymi Nigel Kennedy oraz grupa Blackmore’s Night), niesamowite podziemne jeziora (najgłębsze jeziorko w swoim najniższym punkcie ma 9 metrów i żeglował po nim Mateusz Kusznierewicz na desce windsurfingowej), majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby (największa z nich waży 15 ton!). Po kilkugodzinnym zwiedzaniu klasy udały się do Krakowa, aby zobaczyć Wzgórze Wawelskie i Starówkę. Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: kościół MariackiSukiennice i wieża ratuszowa, oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan. Dzieciom największą radość sprawił Smok Wawelski, który niespodziewanie zaczął ziać ogniem. Po długim dniu po powrocie do ośrodka wycieczkowicze udali się na zasłużony odpoczynek.

Przedostatniego dnia wycieczki zaraz po śniadaniu uczniowie wyjechali do Zakopanego. Dzieci wraz z Przewodnikiem Tatrzańskim i opiekunami wyruszyli na długi spacer Doliną Kościeliską, która jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr. Dolina Kościeliska jest prawdziwym arcydziełem Matki Natury. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach. Mimo zmęczenia wszyscy udali się jeszcze na spacer reprezentacyjną ulicą Krupówki gdzie między innymi można było kupić pamiątki dla bliskich. Ostatniego dnia i chyba najbardziej ekscytującego uczniowie udali się do miejscowości Zator do największego Parku Rozrywki w Polsce „Energylandii”  oferującej kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów, przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Po kilku godzinach wspaniałej rozrywki i pysznym obiedzie wszyscy ruszyli do autokaru. W drodze powrotnej do Polkowic wszystkim towarzyszył świetny humor. Dzieci żartowały, śpiewały i wspominały wspólnie spędzony czas namawiając opiekunów do powtórzenia wycieczki w przyszłym roku.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.