Wycieczka ekologiczna kl. III do Muzeum Etnograficznego w Ochli.

20 października 2014r. klasy III a i III b odbyły wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli. To wyjątkowe miejsce. Prezentowane tu są różne typy architektury ludowej czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo – lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. Znaczną część zbiorów prezentowanych na ekspozycjach, które mieliśmy niepowtarzalna okazję oglądać stanowią dawne sprzęty rolnicze, meble, tradycyjne tkaniny i ubiory ludowe. Są to głównie wyroby rękodzielnicze, które świadczą o kunszcie, umiejętnościach, poczuciu piękna i wykorzystaniu środowiska naturalnego dla zaspokojenia potrzeb bytowych i estetycznych mieszkańców wsi. Stanowią one jeden z ważniejszych materialnych wyznaczników dziedzictwa regionalnego.

Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych w muzeum przybliżono uczniom proces otrzymywania nici z lnu i produkcji tkaniny lnianej..

Uczniowi uczestniczyli w warsztatach tkackich.  W ten sposób przybliżono  wiedzę o dawnych obyczajach i tradycjach, zajęciach gospodarskich i rzemieślniczych oraz o twórczości artystycznej nierozerwalnie związanej z życiem codziennym i świątecznym. Uczniowie poznając folklor  słowno-muzyczny naszych przodków mieli okazję do niecodziennej zabawy i twórczej pracy podczas tkania na specjalnie przygotowanych krosnach. Utkany własnoręcznie materiał stanowi dziś cenną pamiątkę z wycieczki.

Beata Mazurek- wychowawca III b

Renata Janczak – wychowawca klasy III a