Wizyta w sądzie klasy klasy IV c.

22  maja 2015  uczniowie klasy IV c Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach uczestniczyli w dydaktycznej wycieczce do Sądu Rejonowego w Lubinie. Pani Sędzia ds. nieletnich w bardzo przystępny sposób opowiedziała czwartoklasistom o swojej pracy. Zapoznała młodzież ze strukturą sądownictwa polskiego oraz uświadomiła, jakie prawa i obowiązki ma młody człowiek funkcjonujący w środowisku szkolnym i rodzinnym. Uczniowie mieli możliwość odczucia powagi sprawy, zasiadając jako ławnicy  czy sekretarz. Uczniowie wzięli udział w inscenizacji  rozprawy  sądowej przygotowanej przez pracowników wydziału ds. nieletnich w charakterze publiczności. Przed rozpoczęciem rozprawy pani Sędzia pouczyła, jak należy właściwie zachować się w czasie rozprawy, użyczyła również własnej togi i łańcucha z wizerunkiem orła uczniom, którzy chcieli zasiąść przy stole sędziowskim i poczuć się w roli sędziego. Osobisty udział w rozprawie sądowej to możliwość sprawdzenia zgodności rzeczywistości z naszymi wyobrażeniami o pracy sądów, to także lekcja, która na długo zapadnie w pamięć. Uczniowie włączyli się do rozmowy, zadając pani Sędzinie pytania dotyczące konkretnych przypadków łamania prawa przez nieletnich. Liczne pytania młodzieży świadczyły o ich zainteresowaniu omawianą problematyką.

Wycieczka do sądu, którą zorganizowała wychowawca klasy Elżbieta Marciniak, była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Uczniowie zgodnie wykazali chęć przestrzegania prawa przez kontrolowanie swoich czynów i zachowań, zarówno w życiu szkoły jak i w środowisku prywatnym.