Wyjechaliśmy wcześnie rano – o godz. 6. 15, a po pięciu godzinach jazdy autokarem byliśmy na miejscu. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Katedry Gnieźnieńskiej. Zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie z pierwszym królem Polski- Bolesławem Chrobrym- monumentalnej wielkości pomnikiem. Naszą uwagę przykuły pięknie rzeźbione Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające 18 scen z życia św. Wojciecha , a we wnętrzu świątyni podziwialiśmy m.in. konfesję św. Wojciecha Męczennika z relikwiami.
Następnie udaliśmy się do miasteczka Wenecja w województwie kujawsko- pomorskim. Na miejscu zwiedzaliśmy ruiny zamku weneckiego, którego historię ciekawie nam przybliżył pan przewodnik Następnie odwiedziliśmy stary dworzec kolejowy z Muzeum Kolei Wąskotorowej. Robiliśmy sobie selfie z parowozami. Ciuchcie bardzo nam się podobały. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie prasłowiańskiej osady warownej oraz najbardziej znanego rezerwatu archeologicznego w Biskupinie. Później udaliśmy się do Torunia na zasłużony wypoczynek w naszym hotelu.
Drugiego dnia wycieczki po śniadaniu wyruszyliśmy na warsztaty piernikarskie. N miejscu sami przygotowaliśmy ciasto i wypiekliśmy tradycyjne pierniki. Dzięki temu zostaliśmy czeladnikami i otrzymaliśmy stosowny certyfikat. Niestety, nie możemy zdradzić przepisu, jedynie przyprawy, którym toruńskie pierniki zawdzięczają swój niepowtarzalny smak i aromat. Są to: imbir, gałka muszkatołowa, kardamon, goździki, cynamon i pieprz czarny. Później zwiedzaliśmy Fort IV, czyli zespół fortyfikacji służący do obrony miasta i jej mieszkańców. Będąc na toruńskiej starówce, kontynuowaliśmy zwiedzanie od pomnika Mikołaja Kopernika. Byliśmy w Muzeum Miejskim z bogatą kolekcja rzeźb, obrazów i innych przedmiotów sztuki użytkowej Torunia, sięgającej początków założenia miasta.
Wysłuchaliśmy legend i opowieści przewodnika o Toruniu i architekturze miasta. Zobaczyliśmy rodzinny dom Mikołaja Kopernika oraz Krzywą Wieżę, fragmenty murów obronnych z basztą, spichlerz, jak i bulwar na Wisłą.
Na zakończenie dnia udaliśmy się do planetarium. Zobaczyliśmy tam seans o tym, w jaki sposób z materii wyłonił się Wszechświat, a wraz z nim życie na planecie Ziemia.
Ostatniego dnia wycieczki pojechaliśmy do Młyna Wiedzy – nowoczesnego centrum nauki, gdzie w praktyczny sposób zgłębialiśmy wiedzę z różnych dziedzin – fizyki, mechaniki, techniki czy hydrologii. Następnie pojechaliśmy do Gniezna do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Wysłuchaliśmy lekcji o czasach panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie zjedliśmy smaczny obiad w miejscowej pizzerii i udaliśmy się w drogę powrotną do Polkowic.
Podróż szybko nam minęła, a na przystanku czekali już na nas rodzice. Wycieczka bardzo się udała i była wspaniałą lekcją historii o początkach naszego państwa i narodu. Będziemy ją mile wspominać.