Szkolne Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych

W grudniu,  wśród uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej odbywały się Szkolne Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych. Imprezy w poszczególnych pionach klas prowadzono w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Nowoczesna Edukacja”. W zespole nauczycieli klas I – III opracowano regulamin mistrzostw i zaproszono do udziału chętnych uczniów.

Celem „rozgrywek” edukacyjnych było:

– ćwiczenie logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów oraz zadań  szachowych, koncentracji, pamięci i uwagi,

– popularyzacja gier, jako ciekawego sposobu na spędzanie czasu wolnego,

– doskonalenie strategii gry,

– propagowanie wśród dzieci zasad etyki szachowej i postaw fair play.

Wszystkie działania podejmowane w ramach konkursu miały charakter zabawowy.

W klasach pierwszych – warcaby.

Dnia 15.12.2014r. w pionie klas pierwszych odbyły  się Szkolne Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych. Uczniowie z proponowanych gier planszowych wybrali  warcaby. Z pięciu klas pierwszych wybrano po dwóch reprezentantów, którzy byli zwycięzcami rozgrywek klasowych.  Przed przystąpieniem do gry zawodnicy zostali zapoznani z regułami konkursu oraz tabelą rozgrywek warcabowych. Zostało przeprowadzone również losowanie, które miało na celu wyłonienie par rozpoczynających i walczących ze sobą w poszczególnych etapach konkursu (osoba, która wylosowała nr 1 rozgrywała mecz z drugą osobą, która także wylosowała nr 1, nr 2 z nr 2, nr 3 z nr 3 itd.). Zawodnicy grali na zasadzie każdy z każdym. O zwycięstwie decydowała ilość wygranych partii.  Pomimo naturalnego współzawodnictwa i emocji, które niewątpliwie towarzyszyły zawodnikom, rozgrywki warcabowe przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Hockun Martin

II miejsce – Dziedzic Bartosz, Kotwicka Olivia

III miejsce – Zimkowski Jędrzej, Morawski Wiktor

Gry eduk Gry eduk 2 Gry eduk 3 Gry eduk 4

W   klasach II odbył się  Turniej Szachowy.

7 grudnia 2014r. uczniowie klas drugich  popisywali się znajomością zasad gry w szachy. Pierwszy etap turnieju polegał na wyłonieniu zwycięzców poszczególnych klas. Uczniowie grali w parach.  Do drugiego etapu przystąpili zwycięzcy rozgrywek w poszczególnych klasach.

Zwycięzcą Turnieju Szachowego klas II został Kacper Hanula.

II miejsce zajął  Adrian Ferenc  , III miejsce przypadło uczennicy Dominice Stachów.

Gry eduk szach 2 Gry eduk szach 3 Gry eduk szach

Uczniowie klas trzecich zmierzyli się z tabliczką mnożenia.

9 i 16 grudnia przeprowadzono mistrzostwa w rozgrywkach z wykorzystaniem kart matematycznych. Turniej klas trzecich podzielono na 2 części. W I etapie rozgrywano gry: Piotruś Matematyk i Loterię. Zwycięzcy tego etapu przystąpili do gier Sokole oko i Jasnowidz w II etapie. Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce Aleksandra Szczerbanowicz

II miejsce: Nikola Grygorcewicz

III miejsce: Mikołaj Zarzycki.

Wszyscy uczniowie biorący udział w Szkolnych mistrzostwach w Grach Edukacyjnych zostali nagrodzeni słodkim poczęstunkiem, a  zwycięzcom poszczególnych turniejów wraz z honorowym tytułem Mistrza Gier Edukacyjnych przyznano dyplomy.