Sylwia Martins laureatka konkursu na gali „List do Taty” w Senacie RP.

Uroczyste ogłoszenie wyników 5. edycji konkursu „List do Taty”, zorganizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net, odbyło się 25 września 2019 r. w Senacie.

Laureatką konkursu z okręgu nr 3 została uczennica naszej szkoły Sylwia Martins. Dziewczynka wraz z nauczycielem będąc gośćmi senator Doroty Czudowskiej  były na spotkaniu finalistów w Senacie RP połączonym z oficjalnym ogłoszeniem wyników etapu ogólnopolskiego.

Przedmiotem konkursu była praca pisemna na temat: „Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?”, opisująca relacje z ojcem, ojczymem, ojcem zastępczym, opiekunem lub „figurą ojca”. Prace oceniane były według kryteriów: samodzielność pracy, prostota, szczerość i autentyczność, umiejętność pokazania roli ojca w życiu dziecka – uczestnika konkursu oraz w jego rodzinie.

Podczas uroczystości 3 konkursowe listy przeczytał dziennikarz Krzysztof Ziemiec. Tak o swoich ojcach pisały dzieci:

„Trochę mam żal do losu, że tak wcześnie mi Ciebie zabrał. Miałem niespełna 10 lat, gdy Cię straciłem (…) Tato, tyle rzeczy chciałem jeszcze z Tobą zrobić, tyle miałem marzeń… Chciałem, żebyś pojechał ze mną na mecz piłkarski reprezentacji Polski, byś nauczył mnie jeździć samochodem, i zobaczył, jak sobie radzę w życiu. Wiem, że pilnujesz mnie, patrząc z nieba i jesteś ze mnie dumny tak jak ja jestem dumny z Ciebie. Byłeś najlepszym Tatą na świecie. Bardzo tęsknię za Tobą, ale zrozumiałem, że mieszkasz w moim sercu i zostaniesz ze mną na zawsze. Bardzo Cię kocham Tatusiu”.

„Mam inne nazwisko niż Ty, ale przysięgłam sobie, że gdy skończę osiemnaście lat, jak najszybciej pojadę do sądu i zmienię nazwisko na takie jak Ty. Wiele to dla mnie znaczy. Gdybyś nie został moim tatą, mój świat na pewno wyglądałby inaczej. To Ty uczysz mnie jak postępować w życiu, podejmować mądre wybory, stosować zasady w naszej rodzinie. Dzięki Tobie mam wspaniałe i szczęśliwe życie. Dziękuję Ci za to wszystko z całego serca!”.

„Dzisiaj namaluję słowami Twój portret. Zacznę od koloru niebieskiego, takiego jak twoje oczy. Dodam trochę srebrnego na okulary i szarego na koszulkę. Tło zrobię zielone. Lubisz przyrodę: rośliny i zwierzęta (…) Do tła dodam koloru błękitnego. Jesteś Tatusiu głęboko wierzącym człowiekiem. Przestrzegasz Dekalogu, a mnie tłumaczysz co jest dobre a co złe. Uczysz szacunku dla ludzi, zwracasz uwagę na niebezpieczeństwa i zagrożenia. Każdy dzień kończymy wspólną modlitwą (…) Ramę portretu będą stanowiły Twoje cechy charakteru. Uczę się od Ciebie jak być rzetelnym, prawdomównym i troskliwym. Jak dotrzymywać słowa i obietnic”.

W 5. edycji konkursu wzięło udział 2431 uczniów z klas czwartych i piątych 396 szkół podstawowych. W jej organizację zaangażowało się 33 senatorów. Cieszymy się, że wśród wyróżnionych osób znalazła się uczennica naszej szkoły.

 
 
 
 
 

7 załączników

 
 
 
 
 
 
 
 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.