Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki.

Grafika Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki.
źródło:https://www.printoteka.pl/gf/materials/item/4798

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Głównym celem jest promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21.
To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest właśnie 21 marca. Wada ta polega na tym, iż w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Organizacje wspierające obchody zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – nie do pary, jako symbol niedopasowania społecznego i genotypowego
z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Nasza szkoła bardzo aktywnie włączyła się do akcji. Przez cały tydzień podejmowaliśmy działania mające na celu przybliżenie problematyki niepełnosprawności, ukazania sposobu funkcjonowania, potrzeb i ograniczeń osób dotkniętych zespołem Downa. Prowadzone były warsztaty, podczas których uczniowie poznali bajkę psychoedukacyjną pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”, oglądali filmy i prezentacje z udziałem osób z zespołem Downa, brali udział w zajęciach plastyczno-technicznych wykonując papierowe skarpetki, którymi później dekorowali szkołę, uczyli się tańca, który zadedykowali wszystkim dotkniętym trisomią 21. Wyrażając tolerancję, akceptację, szacunek i wsparcie dla osób z zespołem Downa uczniowie założyli kolorowe skarpetki, pokazując, że nikt nie jest dziwny, po prostu wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas zawsze wyjątkowymi. 19 marca wychowawcy wraz ze swoimi podopiecznymi wybrali się do polkowickiego Rynku, aby zawiesić kolorowe skarpetki.
To był ekscytujący tydzień. Po raz kolejny nasza szkolna społeczność pokazała, że w grupie siła i razem możemy więcej. Wszystkim – zarówno Dzieciom, Rodzicom, jak i Wychowawcom – serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w tym wielkim wydarzeniu.