Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny | Szkoła Podstawowa nr 1im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny

                                               

Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 1

im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach

na rok szkolny 2024/2025

„ Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia”

Non scholae, sed vitae discimus

  1. Postawa prawna.

Treści programu wychowawczo-profilaktycznego wynikają z przepisów:

  1. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (art. 72),
  2. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka,
  3. Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych,
  4. Konwencji o Prawach Dziecka
  5. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 737).
  6. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.).
  7. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1449),
  8. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1798).
  9. Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 986).
  10. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1604 ze zm.).
  11. Uchwała nr 1 9 5 / 2 0 2 0 Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia polityki publicznej „Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030 (część szczegółowa). Polityka na rzecz rozwijania umiejętności zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie”.
  12. Statut Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.

Ponadto wykorzystano:

  1. Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.
  2. Wytyczne MEiN i CEA w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów.
  3.  Strategia Rozwoju Gminy Polkowice na lata 2021-2030 oraz Strategia Rozwiazywania Problemów społecznych Gminy Polkowice na lata 2021-2030.
  4. Koncepcja rozwoju szkoły na lata 2022-2027.

Przy opracowaniu programu uwzględniono:

  1. Analizę dotychczasowych działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły.
  2. Wyniki nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Dyrektora.
  3. Zalecenia do dalszej pracy z realizacji programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły realizowanego w poprzednim roku szkolnym.
  4. Ocenę potencjału i możliwości rozwojowych uczniów (na podstawie wyników egzaminów państwowych uczniów kończących poprzedni etap edukacyjny, wyników testów wewnątrzszkolnych, wyników olimpiad, konkursów i zawodów sportowych, wolontariatu, samorządności itp.).
  5. Identyfikację środowiska lokalnego.
  6. Zasoby szkoły: przygotowanie merytoryczne nauczycieli do podejmowania działań wychowawczych i profilaktycznych, zasoby materialne (boisko szkolne, pracownie, sala gimnastyczna), zasoby techniczne (wyposażenie pracowni), zasoby organizacyjne (wolontariat uczniowski).

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach budują                    z uczniami relacje oparte na zaufaniu, prowadzą rozmowy, ucząc nawiązywania serdecznego kontaktu, sympatii, empatii, szacunku i tolerancji. Kształtują jednostki twórcze, kreatywne, zdolne do sterowania własnym rozwojem w szkole i poza nią. Nauczyciele pomagają uczniom lepiej rozumieć otaczający świat i zasadność własnych postaw, rozwijają umiejętności komunikacyjne, które umożliwiają dialog z innymi, wspierają rozwój indywidualny i społeczny ucznia, wskazują, jak i gdzie szukać sposobów radzenia sobie z zagrożeniami związanymi zarówno z poszukiwaniem własnej tożsamości, jak i wzorcami do naśladowania. Szkoła zapewnia każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotowuje go do wypełniania obowiązków rodzinnych                                 i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

  1. Wprowadzenie

Program dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska lokalnego. Integruje realizowane dotychczas działania wychowawcze oraz profilaktyczne i opracowany został w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach obejmuje wszystkie działania i treści o charakterze wychowawczym                                           i profilaktycznym, gdzie wychowanie rozumiane jest jako proces wspomagania ucznia w rozwoju, oparty na indywidualnej osobowej relacji poszanowania godności obu stron (wychowawcy, rodzica, nauczyciela oraz wychowanka), które współdziałają ze sobą, dążąc do osiągnięcia celów wychowania, tj. do osiągnięcia pełnej dojrzałości ucznia w czterech podstawowych obszarach:

fizycznym - ukierunkowanym na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych;

psychicznym - ukierunkowanym na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, kształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, poszerzanie kompetencji i świadomości znaczenia wsparcia w sytuacji kryzysowej osób z najbliższego otoczenia uczniów (rodziców, nauczycieli i wychowawców, specjalistów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rówieśników);

 społecznym - ukierunkowanym na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych, wychowawca w tym procesie jest odpowiedzialny za tworzenie warunków do rozwoju każdego ucznia, a wychowanek odpowiedzialny jest za korzystanie z nich, kreowanie postaw pro społecznych w sytuacji kryzysowej;

aksjologicznym - ukierunkowanym na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości,                w tym docenianie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu.

Działania zawarte w programie zapewniają kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym szkoły. Upowszechniają wśród dzieci                         i młodzieży wiedzę i umiejętności niezbędne do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej i światowej oraz zasady zrównoważonego rozwoju i kształtują postawy sprzyjające jego wdrażaniu w skali lokalnej, krajowej i globalnej. Upowszechniają wśród uczniów wiedzę                               o bezpieczeństwie oraz kształtują właściwe postawy wobec zagrożeń, w tym związanych                                         z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, i sytuacji nadzwyczajnych, pozwalają kształtować umiejętności sprawnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach obejmuje wszystkie działania wspomagające wychowanka w radzeniu sobie                            z trudnościami, które jednocześnie ograniczają i likwidują czynniki ryzyka mogące zaburzać jego prawidłowy rozwój i zdrowe życie. Chcemy, by nasza szkoła była bezpieczna, by nie dochodziło do zakłóceń procesów wychowawczych, które prowadzą do dezorganizacji procesu dojrzewania dzieci i młodzieży oraz zaburzeń w zachowaniu. Chcemy dostarczać wszystkim odbiorcom wiarygodnych informacji na temat warunków zdrowego życia i występujących zagrożeń, by                          w konsekwencji nauczyć uczniów odpowiedzialności za własne wybory. Chcemy rozwijać u uczniów więzi z grupą społeczną, aby panowało poczucie przynależności do grupy, kształtować komunikatywność, kreatywność i empatię, umiejętności podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, uczyć odpowiedzialności, kształtując w środowisku szkolnym normy i reguły sprzyjające zdrowemu życiu, które jednocześnie eliminują możliwość wystąpienia dysfunkcji. Program kładzie nacisk na kształtowanie postaw obywatelskich, pogłębianie świadomości ekologicznej, zdrowotnej, poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, narodu i świata.

Program realizowany będzie przez wychowawców klas, podczas godzin z wychowawcą, nauczycieli wszystkich przedmiotów, specjalistów (psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, logopedę, pielęgniarkę szkolną) oraz pozostałych pracowników szkoły, we współpracy                            z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Obowiązkiem nauczycieli wychowawców i nauczycieli przedmiotów oraz specjalistów jest opracowanie planów wychowawczych klas na bazie szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły z określeniem mocnych i słabych stron klasy oraz przewodniej wartości do pracy w danym roku szkolnym

  1. Główne cele programu

Nadrzędnym celem programu jest wychowanie, rozumiane jako wspieranie wychowanka                  w rozwoju, ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej                     i społecznej, wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki, rozumianej jako interwencja kompensująca niedostatki wychowania.

Celem działań wychowawczych szkoły jest kształtowanie prozdrowotnych wzorców konsumpcyjnych, umiejętności intrapsychicznych ucznia, które pozwolą radzić sobie ze sobą                   i z wyzwaniami świata, oraz budowanie jego odporności na potencjalne zagrożenia.

Działania wychowawcze określone w niniejszym programie obejmują w szczególności:

  1. współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów i wychowanków w celu budowania postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia,
  2. tworzenie spójnego środowiska wychowawczego, w którym wartości i normy życia są zrozumiałe dla wychowanka, w którym wychowawcy współpracują, wspierając ucznia                 w integralnym rozwoju i osiąganiu pełni człowieczeństwa,
  3. kształtowanie hierarchii systemu wartości,
  4. wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą lub placówką oraz społecznością lokalną,
  5. kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi                               z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami,
  6. doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami, wychowankami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów lub wychowanków,
  7. wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów,
  8. kształtowanie u uczniów i wychowanków postaw prospołecznych, w tym przez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym oraz zaangażowaniu w działalność podmiotów,
  9. wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych.

Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

Działania profilaktyczne określone w niniejszym programie obejmują w szczególności:

  1. wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych, niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków i substancji,
  2. realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych programów zalecanych w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego,
  3. przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspokajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,
  4. doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych.

Działania wychowania i profilaktyki łączą wartości i normy, traktując (w ślad za zapisami ustawy – Prawo oświatowe) nauczanie i wychowanie jako respektowanie chrześcijańskiego systemu wartości, przyjmując zasady etyki jako uniwersalne. W nawiązaniu do tychże zasad etyki prowadzone będą działania szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.

Preferowane wartości wychowawcze

Wartość to wszystko, co cenne i godne pożądania, co stanowi cel dążeń ludzkich, co uważane jest za ważne oraz sprzyjające i w ten sposób urzeczywistniane. Pod pojęciem wartości ukrywa się zarówno ideał jak i potrzeba, przeżycie czy po prostu cel. Wartości pełnią rolę kryteriów wyboru zdarzeń ogólnospołecznych. Są standardem integracji jednostki ze społeczeństwem, różnicują społeczną sferę osobowości ludzkiej. Mają nieprzeciętne znaczenie dla prawidłowego kształtowanie rozwoju człowieka w różnych sferach.

Jednym z kluczowych celów szkoły jest wprowadzanie uczniów w świat wartości. Wychowanie do wartości zakłada przede wszystkim podmiotowe traktowanie dziecka, a co za tym idzie umiar w stosowaniu tak swobody, jak i przymusu. Dorastanie do wartości wymaga także bezpośredniego poznania i doznania odkrywanych wartości w codziennym życiu, co z kolei wymaga zetknięcia się z wzorcami osobowymi, z wartościowymi działaniami, oraz dobrymi praktykami.

                                                                                                   

  1. Wartości uczniowskie w naszej szkole wyłonione na podstawie przeprowadzonej diagnozy w kwietniu 2023r. to:

   

2) Autorytety uczniowskie w naszej szkole wyłonione na podstawie przeprowadzonej diagnozy w kwietniu 2023r.to:

 
  1.  W szkole uznaje się i dąży do nabywania przez uczniów poniższych wartości:
  1. patriotyzmu, szacunku dla tradycji, wskazywania wzorców postępowania, budowania relacji społecznych sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia, a także współpracy, solidarności i altruizmu,
  2. wzmacniania poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej                      i etnicznej,
  3. formowania u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób,
  4. rozwijania kompetencji takich, jak samodzielność, kreatywność i innowacyjność,
  5. kształtowania postaw i respektowanie norm społecznych,
  6. rozbudzania ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki,
  7. wyposażenia uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat,
  8. wspierania ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji,
  9. kształtowania postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym i odpowiedzialności za zbiorowość,
  10. ukazywania wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności.

  1. Charakterystyka absolwenta

Działania zawarte w programie zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, którego cechować będzie, niezależnie od posiadanych indywidualnych cech osobowości, predyspozycji                 i uzdolnień, posiadanie uniwersalnych cech warunkujących odpowiednie funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Absolwent kończący szkołę:

  1. dobrze funkcjonuje w swoim środowisku rówieśniczym, w szkole i w domu,
  2. jest pogodny, pozytywnie nastawiony do otoczenia, jednak niebezkrytycznie,
  3. umiejętnie komunikuje się z innymi, dostosowuje się do zachodzących zmian, reguł i zasad, które wyznaczają kierunek jego działania,
  4. umiejętnie szuka sposobów radzenia sobie z zagrożeniami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości oraz wzorców do naśladowania,
  5. jest twórczy, kreatywny i zdolny sterować swoim kształceniem w szkole i poza nią,
  6. potrafi nawiązać serdeczne kontakty, odnosi się z szacunkiem do innych, jest sympatyczny, tolerancyjny, empatyczny i ciekawy świata,
  7. jest otwarty na inne kultury, posiada umiejętności porozumiewania się w języku obcym,
  8. jest samodzielny, potrafi współdziałać w zespole, poszukuje nowych rozwiązań, wymienia się doświadczeniami z innymi, potrafi porządkować i rozwiązywać problemy,
  9. potrafi współdziałać z innymi, jest wrażliwy na los potrzebujących, bierze na siebie odpowiedzialność za własne życie i życie społeczne,
  10. posiada umiejętność logicznego myślenia, przetwarzania informacji i korzystania                           z technologii informatycznej,
  11. przestrzegał ogólnie przyjętych wartości moralnych, kierował się w codziennym życiu zasadami etyki i moralności,
  12. rozumie związek między pogorszeniem się stanu zdrowia psychicznego a podejmowaniem zachowań ryzykownych i problemów z tym związanych (np. stosowanie substancji psychoaktywnych, przemocy, uzależnień behawioralnych),
  13. zna historię i kulturę własnego kraju, regionu oraz tradycję szkoły.

  1. Program określa wydzielone obszary działania:
  1. wychowawcze – promujące zdrowie psychiczne oraz wspomagające uczniów w rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej oraz aksjologicznej,
  2. edukacyjne – mające na celu poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat kształtowania postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji,
  3. informacyjne – polegające na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, mających na celu kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych,
  4. profilaktyczne – wspierające uczniów:
  1. w rozwoju, poprzez podejmowanie działań ograniczających zachowania ryzykowne,
  2. w rozwoju umiejętności podstawowych i przekrojowych.

  1. Uczestnicy programu
  1. Dyrektor szkoły:
  1. dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w przedszkolu, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej                                  i opiekuńczej,
  2. organizuje szkolenia dla nauczycieli,
  3. dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły,
  4. uczestniczy w procesie diagnozy zagrożeń szkoły oraz w oddziaływaniach wychowawczo-profilaktycznych,
  5. sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,
  6. stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole, dbając o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
  7. inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
  8. stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie                      i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
  9. dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
  10. monitoruje współpracę pedagoga specjalnego z nauczycielami, wychowawcami, innymi specjalistami oraz umacnia wspierającą rolę pedagoga specjalnego w rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły,
  11. nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.

  1. Rodzice:
  1. współtworzą szkolny program wychowawczo-profilaktyczny,
  2. uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
  3. uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
  4. współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
  5. znają i akceptują program oraz czynnie współpracują przy jego realizacji,
  6. przekazują i egzekwują stosowanie ogólnie przyjętych norm kulturalnego zachowania,
  7. wdrażają dzieci do poczucia obowiązku i odpowiedzialności za własne postępowanie.

  1. Wychowawcy:
  1. prowadzą w różnych formach szkolenia i konsultacje dla rodziców,
  2. dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego,
  3. sprawują opiekę wychowawczą nad uczniami szkoły, a w szczególności tworzą warunki wspomagające ich rozwój i przygotowują do życia w rodzinie i w społeczeństwie,
  4. poznają warunki życia i nauki swoich wychowanków,
  5. uczą pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
  6. realizują w toku pracy wychowawczo-profilaktycznej treści i cele niniejszego programu oraz nadzorują udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w swojej klasie,
  7. diagnozują sytuację wychowawczą w klasie poprzez rozpoznanie indywidualnych potrzeb uczniów, współpracując w tym zakresie z pedagogiem specjalnym,
  8. opracowują plan pracy wychowawczo-profilaktycznej dla klasy na dany rok szkolny, na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym (uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów),
  9. przygotowują sprawozdania z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy (dwa razy w roku),
  10. zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
  11. wykonują zadania jako członkowie zespołów wychowawczych zlecone przez przewodniczącego zespołu,
  12. oceniają zachowania uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami i wewnątrzszkolnym systemem oceniania uczniów,
  13. współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym, pedagogiem specjalnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach.

  1. Nauczyciele

Wszyscy nauczyciele realizują program wychowawczo-profilaktyczny, a w szczególności:

  1. uwzględniają go przy realizacji klasowych planów pracy,
  2. reagują na przejawy niedostosowania społecznego u uczniów,
  3. wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznanie potrzeb,
  4. odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podczas pobytu w szkole i poza jej terenem, np. na wycieczkach szkolnych, świadczą pomoc psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy z uczniem,
  5. przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
  6. udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
  7. kształcą i wychowują młodzież w duchu patriotyzmu i demokracji,
  8. prowadzą rozmowy z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach                  w nauce na swoich zajęciach,
  9. kształtują u uczniów pozytywne myślenie i stawianie na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
  10. wspierają zainteresowania i rozwój osobowy uczniów.

  1. Uczniowie

Wszyscy uczniowie szkoły są poddani oddziaływaniom tego programu:

  1. otrzymują dość zachęty, aby uczyć się śmiałości,
  2. w pełni aprobowani uczą się lubić samych siebie,
  3. często słyszą słowa uznania,
  4. uczą się stawiać sobie cele,
  5. w poczuciu bezpieczeństwa uczą się ufać sobie i innym,
  6. otaczani są rzetelnością i uczciwością, uczą się, czym jest prawda i sprawiedliwość.

  1. Rada pedagogiczna szkoły:
  1. uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,
  2. opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego (w porozumieniu                              z radą rodziców),
  3. opracowuje wspólnie z dyrektorem dokumenty i procedury postępowania nauczycieli                  w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
  4. dokonuje ewaluacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.

  1. Psycholog i pedagog szkolny:
  1. udzielają pomocy uczniom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, oraz uczniom, którzy padli ofiarą przestępczości,
  2. w sposób zdecydowany reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim podejrzanym zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
  3. współpracują z instytucjami w organizowaniu różnych form spędzania czasu przez uczniów, szczególnie z rodzin zaniedbanych środowiskowo,
  4. współpracują z policją, z sądem dla nieletnich, z kuratorami (w razie zaistniałej potrzeby), z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
  5. kształtują u uczniów i ich rodziców świadomość prawną w zakresie ponoszenia konsekwencji wynikających z popełnionych czynów,
  6. udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów, prowadzą zajęcia terapeutyczne z dziećmi – indywidualne i grupowe, stosują profilaktykę zachowań ryzykownych wśród uczniów,
  7. organizują spotkania i prelekcje dla rodziców na tematy związane z procesem nauczania                        i wychowania, udzielają wsparcia zgłaszającym się rodzicom w sytuacjach trudnych wychowawczo i losowo, współpracują z nauczycielami w zakresie procesu nauczania                   i wychowania uczniów,
  8. prowadzą badania i działania diagnostyczne uczniów (indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych),
  9. współpracują z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych.

  1. Pedagog specjalny:
  1. współpracuje z nauczycielami lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w:
  1. rekomendowaniu dyrektorowi, do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły (np.: rekomendowanie programów/projektów/innych działań, których celem jest aktywizacja dzieci                          z niepełnosprawnościami na terenie przedszkola), oraz dostępności, o której mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1062 oraz z 2022 r. poz. 975 i 1079) (tj. monitorowanie dostępności architektonicznej budynku, sprawdzenie, czy uczniowie                                                  z niepełnosprawnościami znają procedurę ewakuacyjną, monitorowanie strony przedszkola pod kątem tagów i opisów zdjęć),
  2. prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu szkolnym,
  3. rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
  4. określeniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka,
  1. pracuje w zespole ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i współpracuje z zespołem, który tworzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniami w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienie temu dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  2. koordynuje pracę zespołów nauczycieli pracujących przy WOPFU i IPET,
  3. wspiera nauczycieli grup wychowawczych i innych specjalistów w:
  1. rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych dzieci lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia              i jego uczestnictwo w życiu przedszkola,
  2. udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy                               z dzieckiem,
  3. dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych                    i edukacyjnych dziecka oraz jego możliwości psychofizycznych,
  4. doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb dziecka,
  1. udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów                                          i nauczycielom, uczestniczy w spotkaniach z rodzicami dzieci w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w okresie w celu omówienia sytuacji i potrzeb dziecka, a także działań wspierających podejmowanych w domu,
  2. współpracuje, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami z:
  1. rodzicami uczniów,
  2. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,
  3. placówkami doskonalenia nauczycieli,
  4. innymi szkołami i placówkami,
  5. organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci, uczniów,

7) przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły zakresie zadań, o których mowa powyżej.

  1. Diagnoza zagrożeń

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego każdego roku szkolnego przeprowadza diagnozę środowiska wychowawczego, analizuje potrzeby i zasoby. W celu urealnienia sytuacji wychowawczej w szkole, a w efekcie profilaktycznej, korzystamy z:

  1. badań ankietowych skierowanych do rodziców na temat atmosfery w szkole oraz warunków organizacji nauki w niej,
  2. spostrzeżeń wychowawców na temat zachowań problemowych w klasie,
  3. ludzkich zasobów szkoły, tj. kompetencji kadry kierowniczej, kompetencji zawodowych nauczycieli, rozwijanych poprzez dodatkowe doskonalenie się, kompetencji szkolnych specjalistów (pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy, pielęgniarki szkolnej), kompetencji szkolnych realizatorów programów profilaktycznych, kompetencji specjalistów spoza szkoły – współpracujących z nią, rodziców oraz wolontariuszy.

Czynniki ryzyka i czynniki chroniące określone na podstawie diagnozy z września 2024 r.:

Czynniki ryzyka:

Czynniki chroniące:

kl. II-III:

a) większa liczba uczniów  korzystających z komputera/telefonu/ tableta codziennie
i kilka razy w tygodniu,

kl. IV-VIII:

a) wysoki poziom liczby uczniów codziennie grających w gry
za pośrednictwem telefonu/ tableta/ komputera.

b) niechęć uczniów do uczęszczania
do szkoły,

c) uczniowie nie czują się bezpiecznie
w szkole,

d)  incydenty przemocy/cyberprzemocy

e) incydenty związane z proponowaniem
 i stosowaniem używek psychoaktywnych,

f)oglądanie filmów/ seriali, które
są przeznaczone dla dorosłych,

g) uczniowie nie kontrolują własnych emocji, zachowania w trudnych sytuacjach.

 

 

 

kl. II-III:

a) formy spędzania czasu (spotkania
 z przyjaciółmi, sport, gry planszowe),

b) większa liczba chłopców codziennie czytających książki oraz dziewczynek czytających kilka razy w tygodniu.

c) zaangażowanie wychowawcy w pracę
 z klasą,

d) wiedza na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych,

e) wiedza na temat panujących w szkole zasad,

f) wiedza na temat sposobów radzenia sobie ze stresem.

g) poczucie bycia lubianym przez koleżanki/kolegów,

kl. IV-VIII:

a) aktywność sportowa uczniów,

b) wiedza na temat zdrowego odżywania,

c) wiedza na temat radzenia sobie ze stresem,

d) organizacja czasu wolnego z rodzicami (aktywności na świeżym powietrzu, rozmowy, gry planszowe),

e) spędzanie czasu wolnego z przyjaciółmi,

f) rodzice kontrolują gdzie i w jaki sposób, dzieci spędzają czas poza szkołą,

g) pozytywny obraz własnej osoby- pewność siebie, poczucie szczęścia,

h) uczniowie świadomi własnych możliwości, poczucie odnoszenia sukcesów,

i) wysoki poziom asertywności,

j) znajomość zasad obowiązujących
w szkole,

k) radzenie sobie z niepowodzeniami szkolnymi,

l) poczucie bycia lubianym przez rówieśników,

m) wzrost pomocy koleżeńskiej,

n) wzrost  informacji na temat szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol, papierosy,
 e-papierosy),

o) wzrost czytelnictwa,

p) wiedza na temat obowiązujących zasad
w domu,

r) zaangażowanie rodziców w sprawy dziecka, okazywanie emocjonalnego wsparcia, efektywne porozumiewanie
się z dzieckiem.

Wyniki diagnozy i ewaluacji dotychczasowych programów wskazują na wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa uczniów w szkole, pozytywny klimat emocjonalny, znikomy poziom zagrożenia przemocą, stosowaniem substancji psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol, papierosy, e-papierosy, napoje energetyzujące).

Wnioski:

1. Zorganizować ,,Tydzień Szczęścia w szkole”, zwracając uwagę na istotną rolę wzajemnej pomocy, współodczuwania oraz empatii.

2. Zorganizować ,,Tydzień Profilaktyki” w szkole w zakresie uzależnień i zachowań ryzykownych we współpracy z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki

3. Zorganizować w szkole ogólnoświatową kampanię profilaktyczną ,,19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży” w tym szkolne obchody ,,Dnia Kultury Słowa”.  zwracając szczególną uwagę na problem agresji słownej. 

4. Przekazywać informację  rodzicom, uczniom nt. higienicznego tryby życia oraz środków
i substancji psychoaktywnych. Wyposażyć uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę, materiały o uzależnieniach i możliwościach szukania pomocy (narkomania, dopalacze, alkohol, nikotyna, napoje energetyzujące, fonoholizmu).

5. Poszerzyć ofertę zajęć rozwijających pasje, uzdolnienia i zainteresowania uczniów.

6. Uwrażliwić wychowawców klas, specjalistów i innych nauczycieli na aspekty dotyczące: potrzeb uczniów, niepokojących sygnałów dotyczących zachowań uczniów, istotnej roli otwartości i empatii.

W oparciu o kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025, wnioski z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2023/2024, program wychowawczo-profilaktyczny szkoły, wyniki przeprowadzonych diagnoz zostały wyłonione następujące obszary problemowe:

  1. wspieranie aktywności uczniów w zakresie kształtowania zachowań służących zdrowiu, rozwijania sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej,
  2. kształtowanie postaw obywatelskich, społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę,
  3. rozwijanie u uczniów empatii i wrażliwości na potrzeby innych, propagowanie idei wolontariatu, dzięki któremu dzieci i młodzież rozwijają swoją wrażliwość na los potrzebujących, biorą na siebie odpowiedzialność za własne życie i życie społeczne,
  4. wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji,
  5. kształtowanie myślenia analitycznego uczniów oraz pogłębianie umiejętności matematycznych,
  6. kształcenie umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkoły z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi, w tym rozwijanie umiejętności komunikacyjnych uczniów, które umożliwią dialog z innymi i z samym sobą (nauka nawiązywania serdecznego kontaktu, sympatii, szacunku i tolerancji),
  7. kształtowanie kompetencji międzykulturowych (nabywanie umiejętności porozumiewania się w języku obcym, ale również kształtowanie postawy otwartości i akceptacji, woli porozumienia oraz ciekawości dotyczącej poznawania różnic) – praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym,
  8. kultywowanie tradycji szkoły, dbałość o klimat szkoły,
  9. zapewnienie bezpieczeństwa w szkole.

  1. UROCZYSTOŚCI SZKOLNE:
  1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - Ślubowanie klas pierwszych.
  2. Dzień Edukacji Narodowej.
  3. Narodowe Święto Niepodległości.
  4. Dzień Górnika.
  5. Pierwszy dzień wiosny.
  6. Odkrycie złóż miedzi.
  7. Dzień Ziemi.
  8. Święto Patrona Szkoły.
  9. Szkolne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
  10. Pożegnanie Absolwentów.
  11. Zakończenie roku szkolnego.

  1.  Harmonogram realizacji założeń działań wychowawczo-profilaktycznych

Szczegółowe cele do pracy wynikają z diagnozy przeprowadzonej w szkole, w tym monitorowania i ewaluacji dotychczasowego programu wychowawczo-profilaktycznego, z uwzględnieniem wytycznych MEN i Ministerstwa Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów. Odniesienie do poszczególnych sfer rozwoju pozwoli harmonijnie oddziaływać na rozwój uczniów w poszczególnych obszarach.

1. Obszar fizyczny rozwoju ucznia – edukacja zdrowotna realizowana będzie poprzez:

a) wdrożenie działań szkolnego procesu promocji zdrowia – kształtowania czynnych postaw uczniów wobec zdrowia i bezpieczeństwa własnego i innych oraz umiejętności doskonalenia zdrowia własnego

Działanie edukacyjne skierowanych do całej społeczności szkolnej

Sposoby realizacji

Odpowiedzialni

Termin

Działanie wychowawcze: kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych, określenie ich wpływu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

Zdiagnozowanie występowania czynników ryzyka i czynników chroniących przed sięganiem po substancje psychoaktywne przez uczniów.

Utrzymanie i rozwijanie dziecięcego entuzjazmu do bycia aktywnym.

Ocena występowania zjawisk zachowań ryzykownych, takich jak agresja, zażywanie środków odurzających, samookaleczenia, oraz zaburzeń odżywiania (bulimia, anoreksja, otyłość) lub snu.

Organizacja wsparcia grupowego i indywidualnego dla ucznia – podejmowanie działań wzmacniania odporności psychicznej uczniów.

Kształtowanie odporności psychicznej uczniów – umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami, problemami i presją dzięki silnej konstrukcji psychicznej.

Współpraca z rodzicami w celu wzmacniania konstruktywnych postaw w zakresie stawiania swoim dzieciom realistycznych wymagań i wspierania dzieci w ich rozwoju.

Kształtowanie odporności emocjonalnej (wyrabianie odporności na przykrości i inne emocje ujemne).

Działania informacyjne – dostarczanie wiarygodnych informacji na temat ryzyka i czynników chroniących przed sięganiem po substancje psychoaktywne przez uczniów

Kształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych

        1. Badanie ankietowe, opracowanie raportu czynników ryzyka                                  i czynników chroniących.
        2. Prowadzenie pogadanek na temat zdrowia psychicznego, odporności psychicznej na zajęciach z wychowawcą.
        3. Prowadzenie zajęć wychowawczych nt. zdrowia psychicznego                            i jego ochrony jako jednej z najważniejszych wartości w życiu.
        4. Udział w IV Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia w szkole.
        5. Przeprowadzenie diagnozy czynników ryzyka i chroniących uczniów.
        6. Środki i substancje psychoaktywne – wyposażenie uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę o uzależnieniach i możliwościach szukania pomocy (narkomania, dopalacze, alkohol, nikotyna).
        7. Określenie mocnych i słabych stron klasy oraz przewodniej wartości w planach wychowawczych klasy.
        8. Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak np. organizacja i przebieg imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, sytuacja epidemiologiczna.
        9. Udział w akcji „19 dni bez przemocy”.
        10. Zajęcia warsztatowe w ramach programu „Przyjaciele Zippiego” kl. I-III.
        11. Cykl zajęć z wychowawcą dotyczących ,,Radzenia sobie ze stresem”.
        12. Bieżące informowanie rodziców o widocznej zmianie w zachowaniu dziecka.

        1. Doskonalenie kompetencji wychowawczych rodziców „Szkoła dla Rodziców”.

        1. Przekazywanie rodzicom materiałów edukacyjnych na temat problemów dzieci i młodzieży oraz sposobów postępowania zgodnie z zapotrzebowaniem.

        1. Organizacja zespołów wychowawczych z udziałem rodziców w przypadku powtarzających się zachowań niepożądanych ucznia.

        1. Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom mającym trudności w realizacji zadań dydaktycznych.

        1. Analiza dokumentacji uczniów pod kątem dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości psychoedukacyjnych.
        2. Szkolne obchody ,,Dnia Kultury Słowa”.
        3. Ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w szkole przez nauczycieli i specjalistów.

21. Przeprowadzenie pogadanek wzmacniających poczucie wartości u uczniów, uświadomienie uczniom, że każdy z nich posiada zalety, możliwości i predyspozycje.

22. Prowadzenie zajęć wychowawczych nt. zdrowia psychicznego i jego ochrony jako jednej z najważniejszych wartości w życiu

22. Przeprowadzenie warsztatów terapeutycznych pn. „Jak dbać o zdrowie psychiczne?”, „Empatia, czyli jak zrozumieć drugiego człowieka?” – wybrane klasy IV-VIII, „Rozgrzewka Antystresowa, czyli jak radzić sobie ze stresem?” – klasy VIII.

23. Informowanie uczniów o funkcjonowaniu telefonów wsparcia psychicznego oraz innych instytucjach pomocowych dla dzieci
i młodzieży.

     24. Współpraca z instytucjami udzielającymi pomocy i wsparcia – diagnozowanie środowiska.

     25. Realizacja Standardów Ochrony Małoletnich.

  1. Omawianie zagrożeń związanych z cyberprzemocą, uświadamianie potrzeby ochrony danych osobowych.

Psycholog, Pedagodzy

Psycholog

Wychowawcy

Pedagog specjalny, Psycholog

Psycholog, Pedagodzy

Wychowawcy

Koordynator ds. bezpieczeństwa

Pedagog, psycholog

Wychowawcy

Wychowawcy kl. I-III

Wychowawcy

Wychowawcy

Pedagodzy, Psycholog, 

Pedagog, Wicedyrektor ds. wychowawczych

Nauczyciele, Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy, Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy, Nauczyciele, Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy, Nauczyciele, Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy, Nauczyciele, Pedagodzy, Psycholog

Pedagog specjalny

Psycholog

Wychowawcy
Psycholog

Pedagodzy, Psycholog

Pedagog, Psycholog

Wszyscy Nauczyciele

Nauczyciel informatyki

IX 2024 r.

Cały rok

Cały rok

IX 2024 r.

Cały rok

IX 2024r.

Cały rok

XI 2024 r.

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok


 

Cały rok

Cały rok

X 2024 r.

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Działanie wychowawcze: rozwijania sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej – wpływ ruchu na zdrowie psychiczne człowieka

Organizacja i atrakcyjność zajęć w szczególności zajęć z WF.

Organizowanie zajęć rozwoju ruchowego dających możliwość rozwoju zainteresowań w ulubionej dyscyplinie sportowej – oferta zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych zachęcających do aktywnego i radosnego udziału.

Promowanie zrównoważonych form spędzania wolnego czasu.

Dostosowanie ćwiczeń i zabaw ruchowych do możliwości uczniów.

Poszerzanie wiedzy na temat zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

  1. Organizacja zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych rozwijających aktywność fizyczną.
  2. Udział w Europejskim Tygodniu Sportu.
  3. Zajęcia z wychowawcą z uwzględnieniem treści promocji zdrowia – kształtowanie praktycznych umiejętności wykorzystania wiedzy w codziennych sytuacjach życia, formowaniu postaw prozdrowotnych uczniów.
  4. Konkurs plastyczny: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Dzieciaki lubią zdrowe przysmaki”.
  5. Konkurs kulinarny „Niemarnowanie żywności”.
  6. Uczestnictwo w programach i projektach:
  1. „Umiem pływać”
  2. Szkolny Klub Sportowy
  3. Zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
  4. „Mały Mistrz”.
  5. „Aktywni do Kwadratu”
  1. Organizacja szkolnych imprez sportowych (tj. Dzień Sportu).
  2. Ćwiczenia śródlekcyjne w formie zabaw ruchowych.
  3. Zajęcia z wychowawcą „Wyrabianie optymizmu” (wiara we własne siły, postrzeganie problemów jako wyzwań i możliwości gromadzenia nowych doświadczeń, poszukiwanie korzyści w każdej sytuacji).
  4. Ochrona zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży przez ich udział w dodatkowych oraz nieodpłatnych zajęciach sportowych – program MEiN.
  5. Udział uczniów w zawodach i masowych imprezach rekreacyjno-sportowych w szkole i na terenie miasta.

Nauczyciele wych. fizycznego

G. Kielin 

Nauczyciele wychowania fizycznego

Nauczyciel plastyki

L.Surdyk-Patkowska, D.Kołodziejczyk-Iwanowska

Nauczyciele wych. fizycznego

Wszyscy nauczyciele

Wychowawcy

Nauczyciele wych. fizycznego

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Działanie wychowawcze: stwarzanie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego uczniów poprzez aktywne działania prozdrowotne i ekologiczne

Opracowanie planu działań promocji zdrowia w oparciu o diagnozę potrzeb uczniów i rodziców.

Poszerzanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia.

Rozwijanie uzdolnień
i zainteresowań.

 

Kształtowanie szacunku wobec środowiska naturalnego

  1. Kontynuacja programu „Szkoła promująca zdrowie”:
    1. akcje propagujące spożywanie zdrowej żywności, owoców, warzyw i soków,
    2. spotkania z pielęgniarką szkolną,
    3. organizacja turnieju „Mikołajki na sportowo”,
    4. aktywne przerwy,
    5. akcja „Lekki tornister”,
    6.  zajęcia z pierwszej pomocy.
  2.  Realizacja akcji propagującej spożywanie zdrowej żywności, owoców, warzyw i soków.
  3. Realizacja ogólnopolskiego programu „Program dla szkół”.
  4. Realizacja projektów klasowych promującego zdrowy i bezpieczny styl życia.
  5. Organizowanie wycieczek krajoznawczych, rekreacyjnych, rajdów turystycznych jako alternatywnych form wypoczynku.
  6. Poszerzenie wiedzy uczniów nt. suplementów diety i leków.
  7. Realizacja Szkolnego Programu Wspierania Uzdolnień i Zainteresowań.
  8. Prowadzenie zajęć rozwijających uzdolnienia przedmiotowe, artystyczne, sportowe.
  9. Udział uczniów w konkursach przedmiotowych, artystycznych, sportowych w szkole i poza nią.
  10. Indywidualna praca z uczniem biorącym udział w konkursach: pomoc w doborze materiałów, wsparcie ucznia na poszczególnych etapach konkursu.
  11. Realizacja ogólnopolskiego projektów świetlicowych.
  12. Organizacja konkursów szkolnych i udział uczniów w konkursach pozaszkolnych.
  13. „Aktywność moich uczniów” - wykaz aktywności w wydarzeniach kulturalnych i w życiu szkoły.
  14. Przystąpienie do akcji „Szkoły pełne talentów”. Wyposażenie uczniów w umiejętności skutecznego dbania o własne zdrowie.
  15.  Poznajemy perły przyrodnicze naszego regionu – warsztaty ekologiczne.
  16. Aktywnie uczestniczymy w akcjach i przedsięwzięciach ekologicznych:

a)  Sprzątanie świata,

b) Dzień Drzewa,

c) Dzień Ziemi,

d) „Dzień oszczędzania papieru i wody pitnej”,

e) „Segreguj śmieci”,

f)  Obchody Święta Polskiej Niezapominajki,

g) „Dzień Ochrony Środowiska”.

J. Bajrakowska kl. I-III,

 E. Mowczan  kl. IV-VIII

T. Michalska

 

Nauczyciele

Pielęgniarka szkolna

K. Purzycki

Nauczyciele wg harmonogramu

Nauczyciele wg harmonogramu

Nauczyciele świetlicy

Wychowawcy

E. Słabolepszy

Nauczyciele przyrody

Koordynator ds. ekologii

K. Walasek

 

Cały rok

 

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Działanie wychowawcze: ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, profilaktyka zachowań ryzykownych

Dbanie o rozwój wiedzy i umiejętności zawodowych nauczycieli o umiejętności dotyczące problematyki związanej z uzależnieniami.

Nabywanie umiejętności opierania się naciskom otoczenia, nabywanie umiejętności bycia asertywnym – warsztaty edukacyjne.

Treningi umiejętności odmawiania papierosa, alkoholu, dopalaczy itd.

Prowadzenie edukacji antyuzależnieniowej.

Uświadomienie zagrożeń wynikających z przedwczesnej inicjacji.

Rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych uczniów.

  1. Realizacja programu zdrowia psychicznego pn. „Punkt Zwrotny”.
  2. Przeciwdziałanie paleniu papierosów (w tym e-papierosów), np. obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia w listopadzie (ulotki, plakaty); profilaktyka nowotworowa.
  3. Uzależnienia od alkoholu – propozycje spędzania wolnego czasu w ruchu, na sportowo, bez alkoholu; organizacja konkursów.
  4. Uzależnienie od używek i dopalaczy – „Dopalaczom stop” – organizacja spotkań dla rodziców, uwrażliwienie na sygnały, które mogą niepokoić.
  5. Zajęcia z wychowawcą, filmy o uzależnieniach.
  6. Organizacja konkursu na temat używek dla uczniów klas VI–VIII.
  7. Organizacja konkursów na temat narkomanii, dopalaczy.
  8. Udostępnianie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów, ich rodziców, w przypadku używania środków i substancji – wskazanie miejsc, w których można uzyskać pomoc.
  9. Spotkania profilaktyczne z pielęgniarką szkolną, pedagogiem, psychologiem.
  10. Zorganizowanie warsztatów profilaktycznych dla uczniów z zakresu uzależnień i zachowań ryzykownych „Tydzień profilaktyki”.
  11. Podejmowanie działań ograniczających zachowania konfliktowe, stresowe, presję grupy, realizacja zajęć wychowania do życia w rodzinie.
  12. Realizacja w ramach zajęć z wychowawcą tematów dotyczących komunikacji interpersonalnej „Jak wyrażać emocje”.
  13. Dbanie o klimat społeczny w szkole, który jest także czynnikiem chroniącym przed zachowaniami ryzykownymi (dobry klimat sprzyja przystosowaniu się uczniów do wymagań i obowiązków szkolnych, ma wpływ na lepsze wyniki w nauce, wyższą motywację do uczenia się, większe zaangażowanie uczniów w pracę na lekcjach oraz wyższe wskaźniki frekwencji).

Psycholog, Pedagodzy

Zespól ds. promocji zdrowia

Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy

Psycholog, Pedagodzy

Pedagodzy, Psycholog, Pielęgniarka

Psycholog, Pedagodzy, Nauczyciele

 

Wychowawcy

Cały rok

XI 2024 r.

Cały rok

Wg potrzeb

Cały rok

Cały rok

Listopad 2024

Cały rok.

Według potrzeb

  1. Obszar społecznego rozwoju ucznia – kształtowanie postaw społecznych (relacje):
  1. kształtowanie postaw ukierunkowanych na rozwijanie empatii i wrażliwości na potrzeby innych,
  2. kształtowanie u uczniów i nauczycieli umiejętności pracy w różnicowanym zespole,
  3. umiejętne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych – rozumienie i respektowanie obowiązujących norm w życiu codziennym i cyberprzestrzeni – krytyczna analiza informacji.

Działanie edukacyjne skierowany do całej społeczności szkolnej

Sposoby realizacji

Odpowiedzialni

Termin

Działanie wychowawcze: kształtowanie postaw empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętność pracy z zespołem zróżnicowanym.

Zajęcia rozwijające postawy empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym

Organizacja przestrzeni edukacyjnej, która sprzyja rozwijaniu u uczniów empatii i wrażliwości na potrzeby innych – współpraca ze środowiskiem rodzinnym uczniów.

Propagowanie idei wolontariatu szkolnego.

Propagowanie idei wrażliwości na potrzeby innych.

Kształtowanie u uczniów umiejętności przestrzegania podstawowych reguł i norm obowiązujących w szkole.

Podejmowanie przez pedagogów i wychowawców interwencji w sytuacjach łamania norm i reguł.

  1. Zajęcia z wychowawcą, indywidualne konsultacje z wychowawcą klasy, lekcje przedmiotowe, wydarzenia klasowe oraz szkolne, aktywna obecność uczniów w społeczności szkolnej i inne.
  2. Zajęcia kształtujące postawy empatii i wrażliwości na potrzeby innych – m.in. na zajęciach z wychowawcą, godzinach z psychologiem i pedagogiem.
  3. Realiza akcji „Kodeks Empatycznego kolegi/koleżanki”, „Dobre słowo dla każdego”, „Znam potrzeby swoich bliskich”.
  4. Organizacja przestrzeni edukacyjnej, która sprzyja rozwijaniu u uczniów empatii i wrażliwości na potrzeby innych – współpraca ze środowiskiem rodzinnym uczniów.
  5. Analiza bieżących problemów wychowawczych pojawiających się w poszczególnych grupach, przekazanie informacji na zebraniu rady pedagogicznej w celu ustalenia działań i profilaktyki.
  6. Poczta walentynkowa.
  7. Szkolny Dzień Życzliwości.
  8. Warsztaty nt. tolerancji i szacunku.
  9. Działalność wolontariatu, działalność samorządowa.
  10. Organizacja akcji charytatywnych.
  11. Działalność Rady Wolontariatu:
  12. zajęcia lekcyjne pt. „Wiele twarzy wolontariatu”,
  13. propagowanie działań wolontariatu w ramach pomocy koleżeńskiej,
  14. klasowe debaty na temat wartości i zasadności wolontariatu.
  15. Zajęcia i warsztaty z zakresu: empatia, wrażliwość, pełnienie ról w grupie, reagowanie na agresję, konstruktywne rozwiązywanie konfliktów, umiejętności samooceny, zajęcia integracyjne.
  16. Zajęcia i warsztaty na temat empatii, współpracy w grupie.
  17. Udział 21 marca w obchodach Dnia Kolorowej skarpetki, Dnia Autyzmu
  18. Współpraca z instytucjami zewnętrznymi (PCK, PCUZ, OPS, Sąd itp.).
  19. Udział z zadaniach proponowanych przez Okręgowy oddział TPD w Legnicy m.in. ,,Gwiazdor 2024”, ,,Uśmiech pod choinkę 2024”, ,, Zajączek 2025”.
  20. Organizowanie różnorodnych form współpracy z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym w kreowanie u dzieci postaw pomocy innym.
  21. Respektowanie przez uczniów zbioru zasad obowiązujących w szkole – pogadanki, dyskusje na lekcjach z wychowawcą.
  22. Stała współpraca pracowników szkoły w zakresie zaobserwowanych negatywnych zachowań uczniów – reagowanie na wszystkie niepożądane zachowania.
  23. Organizacja spotkań z policjantami – odpowiedzialność prawna nieletnich.
  24. Zajęcia i warsztaty na temat empatii, współpracy w grupie – wybrane klasy I-III
  25. Przygotowanie imprezy szkolnej – pod hasłem „Dzień Życzliwości”.
  26. Egzekwowanie obowiązków wynikających z Statutu szkoły oraz  sytemu pochwał i upomnień Dyrektora Szkoły.

Wszyscy nauczyciele

Opiekun SU, wolontariatu,

Pedagodzy, Psycholog

Opiekun SU, wolontariatu,

Pedagodzy, Psycholog

Pedagog specjalny, Wychowawcy

Opiekun wolontariatu

Nauczyciel

Wychowawcy, Psycholog, Pedagodzy

Opiekun TPD

Wychowawcy

Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy

Pedagog specjalny

A. Kureń

Opiekun wolontariatu

Wychowawcy

Nauczyciele

Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy                          

Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy

Cały rok

I półrocze

I półrocze

Cały rok

Cały rok

 Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

  1. Obszar rozwoju psychicznego – wartości, normy, wzory zachowań (kultura):

Działania edukacyjne skierowane do całej społeczności szkolnej

Sposoby realizacji

Odpowiedzialni

Termin

Działanie wychowawcze: dbanie o dobrostan psychiczny uczniów, o relacje oparte na szacunku oraz współpracy w zespole.

Dbanie o dobrostan psychiczny uczniów, o relacje oparte na szacunku oraz współpracy w zespole.

Integrowanie uczniów ze społecznością szkolną i pozaszkolną.

Praca w grupach zadaniowych (projekty), zwrócenie uwagi na uczciwość i szacunek, tolerancję i pomoc innym

Eliminowanie problemów związanych ze zdrowiem, w tym zdrowiem psychicznym uczniów.

Przeciwstawianie się przejawom przemocy i agresji.

.

Pomaganie uczniom w dostrzeganiu ich zdolności, umiejętności, możliwości twórczych.

Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień

Przeciwdziałanie obniżającej się wraz z wiekiem frekwencji ucznia.

Rozwijanie uczniowskich zainteresowań czytelniczych

Przeciwdziałanie izolacji rówieśniczej

Kształtowanie postaw empatii

Rozwijanie sprawności uczniów w czynieniu dobra z wykorzystaniem aktywizujących metod.

Dbanie o klimat szkoły

  1. Akcje Samorządu Uczniowskiego.
  2. Przeprowadzenie cyklu zajęć integracyjnych z zakresu budowania satysfakcjonujących relacji z innymi na godzinach wychowawczych lub podczas wyjazdu klasowego.
  3. Przeprowadzenie godziny do dyspozycji wychowawcy „Uczeń – moje obowiązki i prawa”.
  4. Doskonalenie współpracy rodzic–wychowawca oraz wychowawca/nauczyciel–rodzic–pedagog.
  5. Ochrona zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży przez ich udział w dodatkowych oraz nieodpłatnych zajęciach sportowych – program MEiN.
  6. Realizacja projektu „Wsparcie na starcie”.
  7. Opracowanie „Klasowego kodeksu ucznia”.
  8. Przeciwdziałanie objawom nietolerancji, dyskryminacji – dostosowanie warunków nauki, opieki i wychowania poprzez organizację pogadanek.
  9. Doskonalenie współpracy rodzic–wychowawca oraz wychowawca/nauczyciel–rodzic–pedagodzy/psycholog.
  10. Organizowanie konsultacji nauczycieli i specjalistów dla rodziców.
  11. Prezentowanie przez nauczycieli postawy szanującej uniwersalne wartości takie jak prawda czy dobro.
  12. Utrzymywanie dyscypliny, konsekwencja w działaniu oraz brak zgody na łamanie zasad i wartości.
  13. Przypomnienie ogólnoszkolnych norm i zasad zachowania.
  14. Przypomnienie ogólnoszkolnych norm i zasad zachowania.
  15. Warsztaty – uczenie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, sporów, sytuacji trudnych.
  16.  Warsztaty „Techniki relaksacyjne”.
  17. Warsztaty – uczenie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, sporów, sytuacji trudnych.
  18. Realizacja innowacji pedagogicznej „Szkolny Klub Mediacji”.
  19. Zapoznanie uczniów z „Konwencją o prawach ucznia”.
  20. Kształcenie umiejętności zaprezentowania się.
  21. Prezentowanie uczniowskich zdolności i umiejętności na lekcjach przedmiotowych i zajęciach z wychowawcą pt. „Mam talent”.
  22. Organizacja konkursów, dających możliwość wykazania się każdemu dziecku.
  23. Angażowanie uczniów w uroczystości szkolne i pozaszkolne.
  24. Zajęcia z wychowawcą nt. orientacji zawodowej
  25.  Warsztaty związane z poznawaniem własnych zasobów i predyspozycji zawodowych:

a) „Kto i co może mi pomóc wybrać zawód w przyszłości?” – klasa VIII,

b) „Zawody przyszłości” kl. VII.

  1. Zajęcia wychowawcze poświęcone realizacji obowiązku szkolnego.
  2. Szkolne konkursy na najwyższą frekwencję klasową.
  3. Wybór uczniowie z najwyższą roczną frekwencją.
  4. Stała kontrola frekwencji na wszystkich zajęciach.
  5. Rozpoznanie przyczyn nieobecności.
  6. Kontakt z rodzicami w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń samodzielnie lub za zgodą rodzica nadmiernie opuszcza zajęcia.
  7. Zadania biblioteki szkolonej –promocja czytelnictwa.

  1. Udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez MGBP w Polkowicach.
  2. Podejmowanie działań integracyjnych – włączanie do zadań grupowych, powierzanie ról klasowych, tworzenie okazji
    do prezentacji mocnych stron itp.
  3. Uczniowie mają szacunek dla innych, współdziałają
    z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami:
  4. biorą udział w uroczystościach o tym charakterze,
  5. uczestniczą w akcjach pomagania innym.
  6. Uczniowie rozwijają świadomość na temat zasad humanitaryzmu.
  7. Rozwijanie związków z grupą społeczną, do której uczeń należy – rodzina, społeczność szkolna, ogół społeczeństw.
  8. Organizowanie zajęć, w których uczeń ma możliwość stawiania pytań, analizowania zachowań, wymiany poglądów na temat tego, czym są dobro, czynienie dobra, czym jest empatia, koleżeńskość, współpraca.
  9. Prowadzenie zajęć kształtujących umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi (dostrzeganie jego emocji i uznawanie potrzeb).
  10. Organizowanie zajęć, w których uczeń ma możliwość stawiania pytań, analizowania zachowań, wymiany poglądów na temat tego, czym jest empatia, wrażliwość na potrzeby innych, czynienie dobra, współpraca.
  11. Prowadzenie zajęć kształtujących umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi (dostrzeganie ich emocji i uznawanie potrzeb).
  12. Organizowanie i udział w akcjach pomagania innym.
  13. Organizacja akcji i zabaw umożliwiających prezentację sprawności dzieci w czynieniu dobra: „Dnia Życzliwości i Dobrego Kolegi”.
  14. Analiza bieżących problemów wychowawczych pojawiających się w poszczególnych grupach, przekazanie informacji na zebraniu rady pedagogicznej w celu ustalenia działań i profilaktyki.
  15. Kultywowanie tradycji i obyczajów szkoły – m.in. postaw pomagania innym.
  16. Uczniowie dokonują analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników, które na nie wpływają.
  17. Uczniowie mają szacunek dla innych, współdziałają z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami:
  1. biorą udział w uroczystościach o tym charakterze,
  2. uczestniczą w akcjach pomagania innym.
  3. Uczniowie rozwijają świadomość na temat zasad humanitaryzmu.
  1. Zajęcia profilaktyczne dotyczące tematyki promowania postaw empatii.
  2. Rozwijanie związków z grupą społeczną, do której uczeń należy – rodzina, społeczność szkolna, ogół społeczeństwa.

Opiekun SU

Wychowawcy

Wychowawcy kl. I i IV, Pedagog specjalny

Wychowawcy

Wychowawcy

Wszyscy Nauczyciele, Pedagodzy, Psycholog

Wszyscy nauczyciele

Wicedyrektor

Nauczyciele wszystkich przedmiotów

Wszyscy nauczyciele

Wychowawcy

Doradca zawodowy, Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy

Rzecznik Praw Ucznia

Wszyscy nauczyciele

Wszyscy nauczyciele

Organizatorzy konkursów

Wychowawcy

Doradca zawodowy, psycholog

Organizatorzy uroczystości szkolnych

Doradca zawodowy

Wychowawca

Wychowawcy, Pedagodzy

Nauczyciele bibliotekarze

Wychowawcy

Wszyscy Nauczyciele

 

Wychowawcy,

Nauczyciel Wdż

Wychowawca

Wszyscy Nauczyciele

Wychowawcy, Pedagodzy, Psycholog

Opiekun wolontariatu

SU

Wychowawcy

Wychowawcy

Wychowawcy

Opiekun wolontariatu

Wychowawcy, Pedagodzy, Psycholog

 

Wychowawcy

Wychowawcy, Pedagodzy, Psycholog

wychowawcy

Wychowawcy, Pedagodzy, Psycholog

Cały rok

Cały rok

IX-XI 2024 r.

I półrocze

 

IX 2024r.

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

XI 2024 r.

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Działanie wychowawcze: kontynuacja działań – szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę.

Kształtowanie postaw obywatelskich, społecznych i patriotycznych.

Kształtowanie poczucia dumy z bycia Polakiem i Europejczykiem.

Realizacja działań kształtowania postaw obywatelskich, społecznych.

  1. Realizacja w ramach lekcji przedsięwzięć edukacji obywatelskiej – przekazywanie uczniom wartości, które kształtują odpowiednie postawy i zachowania, takie jak: dobro społeczne, sprawiedliwość, tolerancja, odpowiedzialność, demokracja.
  2. Poznanie dziedzictwa narodowego Polaków.
  3. Zajęcia z wychowawcą „Jestem Polkowiczaninem, Dolnoślązakiem, Polakiem i Europejczykiem”.
  4. Świętowanie rocznic i wydarzeń patriotycznych.
  5. Kształtowanie postawy młodego Polaka na podstawie znajomości sylwetek wybitnych rodaków tworzących nasze dzieje, jak i współczesnych.
  6. Lekcje historii „Piwnica pod Piastowskim Orłem”.
  7. Lekcje w „Wiatraku polkowickim”.
  8. Realizacja projektu „Patron szkoły wielki odkrywca”, w obszarach:

            a) odkrycia złóż miedzi,

b) Obchodach Święta Szkoły.

7. Udział w konkursach patriotycznych    pozaszkolnych.

8. Zajęcia z wychowawcą na tematy: współczesny patriotyzm, polskie symbole narodowe, za co cenimy nasz kraj i Polaków, miejsce Polski w Europie.

  1. Organizowanie uroczystości szkolnych z okazji świąt narodowych (rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, odzyskanie niepodległości).

  1. Przygotowywanie okolicznościowych wystaw, audycji.
  2. Zaplanowanie i realizacja działań związanych z obchodem 80 –leciem szkoły.
  3. Realizacja przedsięwzięcia ministra edukacji pt. „Podróże z klasą”.

Nauczyciele historii

Wychowawcy

Nauczyciele historii

Wychowawcy, Nauczyciele historii

Wychowawcy

M. Czerep

Nauczyciel historii, języka polskiego 

Wychowawcy

Wg. kalendarza ważnych wydarzeń i uroczystości szkolnych

M. Zarzycki

Zespół ds. obchodów 80 - lecia szkoły

Wychowawcy

XI 2023 r.

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

III-IV 2024 r.

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

  1. Obszar - profilaktyka zachowań ryzykownych – bezpieczeństwo 

Działania edukacyjne skierowane do całej społeczności szkolnej

Sposoby realizacji

Odpowiedzialni

Termin

Działanie wychowawcze: kontynuacja działań – bezpieczne poruszanie się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie

Uświadamianie zagrożeń, jakie niosą ze sobą współczesne technologie informacyjno-komunikacyjne i stałe bycie online.

Organizacja zajęć dotyczących zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych (laptopy, smartfony) oraz serwisów społecznościowych.

Kontynuacja działań stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych – kształtowanie umiejętności porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.

Korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Wskazanie korzyści i negatywnych stron korzystania ze sztucznej inteligencji

Kontynuacja działań – bezpieczne poruszanie się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie.

  1. Realizacja zajęć wychowawczo-dydaktycznych na zajęciach z informatyki, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie – poznanie instytucji, do których należy się zwrócić w przypadku występowania przemocy fizycznej lub psychicznej.
  2. Realizacja zajęć edukacji dla bezpieczeństwa – poznanie zasad ostrzegania ludności o zagrożeniach.
  3. Bezpieczeństwo w Internecie – kształtowanie u uczniów umiejętności stosowania zasad ochrony osobistej, ochrony danych, ochrony tożsamości cyfrowej, krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych, naturalnego i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznych.
  4. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych u uczniów:
  1. warsztaty dla uczniów klas IV–VIII na temat właściwych relacji rówieśniczych,
  2. pogadanki na temat krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych oraz negatywnego wpływu spędzania czasu wolnego przed komputerem.
  1. Nauczanie informatyki od klasy I – uświadamianie konsekwencji korzystania z różnych źródeł informacji – wykorzystanie projektów.
  2. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej w zakresie kształtowania krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych u uczniów:
    1. realizacja programu „Loguj się z głową” w klasach I–III, IV–VI, VII–VIII,
    2. warsztaty dla uczniów klas IV–VIII na temat właściwych relacji rówieśniczych,
    3. pogadanki na temat krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych oraz negatywnego wpływu spędzania czasu wolnego przed komputerem.
  3. Dzień Bezpiecznego Internetu.
  4. Dzień Nowych Technologii.
  5. Udział uczniów w różnych konkursach dotyczących profilaktyki uzależnienia od Internetu.
  6. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli i uczniów w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych.
  7. Realizacja zajęć edukacji dla bezpieczeństwa – poznanie zasad ostrzegania ludności o zagrożeniach.
  8. Realizacja działań na zajęciach z wychowawcą.
  9. Stworzenie uczniowi możliwości korzystania z różnych źródeł informacji:
  1. wykorzystywanie przez uczniów wiedzy pozyskanej z różnych źródeł informacji, technologii informatycznej do zajęć i prac domowych,
  2. zajęcia w sali komputerowej,
  3. konkursy informatyczne.
  1. kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
  2. Realizacja działań na zajęciach z informatyki, na zajęciach z wychowawca.
  3. Organizacja zajęć dotyczących zagrożeń związanych z nadmiernym    korzystaniem z urządzeń elektronicznych (laptopy, smartfony) oraz serwisów społecznościowych.
  4. Prowadzenie dyskusje i debat:
    1. Tematy związane z cyberprzemocą i jej konsekwencjami,
    2. Jakie są prawa autorskie i dlaczego są ważne.
  5. Prowadzenie zajęć praktycznych nt.:
    1. Ćwiczenia z ustawiania prywatności na portalach społecznościowych,
    2. Symulacje sytuacji zagrożeń online i jak na nie reagować.
  6. Stworzenie uczniowi możliwości korzystania z różnych źródeł informacji:

a) wykorzystywanie przez uczniów wiedzy pozyskanej z różnych źródeł informacji, technologii informatycznej do zajęć i prac domowych,

b) zajęcia na sali komputerowej,

c) konkursy informatyczne.

Nauczyciel informatyki, WOS

Nauczyciel informatyki

Pedagodzy, Psycholog

Nauczyciel informatyki

Nauczyciel informatyki

Nauczyciel informatyki

 

Wszyscy nauczyciele

Nauczyciel EDB

Nauczyciel informatyki

Wszyscy nauczyciele

Wszyscy nauczyciele

Koordynator ds. bezpieczeństwa

Cały rok

Cały rok

 

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Działanie wychowawcze: realizacja edukacji dla bezpieczeństwa i proobronnej.

Uświadamianie zagrożeń, jakie niosą ze sobą współczesne technologie informacyjno-komunikacyjne i stałe bycie online.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczniom.

Realizacja działań /projektów związanych z zasadami postepowania w sytuacjach wybranych zagrożeń.

Prowadzenie cyklu szkoleń/ warsztatów/zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Prowadzenie zajęć z zakresu wiedzy na temat bezpieczeństwa państwa.

Kształtowanie postaw obronnych, które obejmują wymagania z  zakresu: terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa, przygotowania do szkolenia strzeleckiego.

  1. Spotkania z przedstawicielami policji, straży pożarnej – bezpieczna
  2.  droga do szkoły, bezpieczne wakacje, ferie zimowe.
  3. Spotkanie ze Strażnikiem Miejskim „Bezpieczna droga do szkoły” kl. I-III.
  4. Filmy edukacyjne na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły kl. IV.
  5. Udział uczniów w konkursach plastycznych na temat bezpieczeństwa na drodze, w czasie ferii, wakacji.
  6. Przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową według programu wychowania komunikacyjnego.
  7. Akcje:
    1. „Odblaskowe pierwszaki”,
    2. „Znam znaki drogowe”.
  8. „Bezpieczeństwo przede wszystkim”- zapoznanie z drogą i znakami ewakuacyjnymi oraz sprzętem gaśniczym na terenie naszej szkoły.
  9. Realizacja programu Ogólnopolskiego „Klub Bezpiecznego Puchatka”.
  10. Realizacja projektu szkolnego „Bezpiecznie przez skrzyżowanie”.
  11. Warsztaty prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej na temat:
    1. „Przemoc rówieśnicza” – kl. I-III, IV-VIII,
    2. „Odpowiedzialność karna nieletnich” kl. IV-VIII,
    3. „Skutki zdrowotne używania e-papierosów” - kl. VII-VIII,
    4. „Hulajnogi elektryczne i urządzenia wspomagające ruch ”– kl. IV
  12. Prowadzenie cyklu szkoleń/warsztatów dla poszczególnych etapów edukacji z zakresu:
    1. udzielania pierwszej pomocy,
    2. rozpoznaniem potencjalnego zagrożenia życia na podstawie prostych objawów,
    3. skutecznym wezwaniem pomocy; podejmowaniem wstępnych czynności ratujących życie.
  13. Informowanie uczniów na temat bezpieczeństwa państwa.
  14. Kształtowanie postaw obronnych, które obejmują wymagania z zakresu:
    1. terenoznawstwa;
    2. cyberbezpieczeństwa,
    3. przygotowania do szkolenia strzeleckiego.
  15. Realizacja w ramach lekcji przedsięwzięć edukacji obywatelskiej – przekazywanie uczniom wartości, które kształtują odpowiednie postawy i zachowania

Koordynator ds. bezpieczeństwa

Nauczyciel plastyki

Nauczyciel technik

Koordynator ds. bezpieczeństwa  Nauczyciel techniki , wychowawcy kl. I

Nauczyciel technik

K. Pereszczuk

Pielęgniarka szkolna

Nauczyciel WOS

Cały rok

IX 2024r.

Cały rok

I-VI 2024r.

VI 2024r.

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Działanie wychowawcze: współpraca szkoły z rodzicami –wspomaganie wychowawczej roli rodziny

Doskonalenie kompetencji wychowawczych rodziców.

Wspólne wypracowywanie optymalnych form pomocy w sytuacjach różnorodnych zagrożeń.

Poznanie warunków życia i nauki uczniów, formy pomocy.

  1. Przekazywanie rodzicom materiałów edukacyjnych na temat problemów dzieci i młodzieży oraz sposobów postępowania zgodnie ze zgłaszanymi problemami.
  2. Organizacja zespołów wychowawczych z udziałem rodziców w przypadku powtarzających się zachowań niepożądanych ucznia.
  3. Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom mającym trudności w realizacji zadań dydaktycznych.
  4. Analiza dokumentacji uczniów pod kątem dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości psychoedukacyjnych.
  5. Ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w szkole przez nauczycieli i specjalistów

Wychowawcy, Pedagodzy, Psycholog

Wychowawcy

Wychowawcy

Wszyscy nauczyciele

Pedagog specjalny

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

Cały rok

  1. Obszar: organizacja działań dla rodziców

Zadania

Formy realizacji

Informowanie rodziców o podejmowanych przez szkołę działaniach wychowawczo-profilaktycznych.

Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo-profilaktycznym.

Dni otwarte szkoły – kierowanie informacji do rodziców.

Przekazywanie na bieżąco informacji o realizowanych programach wychowawczo-profilaktycznych za pomocą e-dziennika, poczty elektronicznej, strony internetowej szkoły, gazetek ściennych w szkole.

Informowanie rodziców o funkcjonowaniu dziecka w szkole.

Przekazywanie na bieżąco informacji o sukcesach, trudnościach i problemach uczniów za pomocą dziennika elektronicznego, podczas rozmów indywidualnych, zebrań klasowych.

Rozmowy indywidualne z pedagogiem, psychologiem szkolnym, dyrekcją  szkoły.

Informacje na temat niskiej frekwencji (pisemnie).

Współpraca z Radą rodziców w zakresie pomocy materialnej dla uczniów potrzebujących wsparcia, dożywiania, dofinasowania wycieczek.

Przekazywanie wiedzy na temat problemów wychowania i profilaktyki.

 

Współpraca z rodzicami – organizacja spotkań i warsztatów dla rodziców ze specjalistami nt. uzależnienia od dopalaczy, Internetu, instytucjami wspierającymi rodzinę w działaniach wychowawczych.

Organizacja warsztatów/ spotkań:

  1. „Jak telefony/tablety mogą wpływać na zdrowie i samopoczucie dzieci?”
  2. „Radzenie sobie z trudnościami wychowawczymi”

Gazetki i biuletyny dla rodziców – upowszechnianie materiałów edukacyjnych, w tym na temat ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Doskonalenie umiejętności rodziców w zakresie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Organizowanie spotkań z rodzicami – dostarczenie informacji, jak powinni zachować się w sytuacjach wymagających interwencji.

Indywidualne konsultacje z wychowawcą, pedagogiem, psychologiem.

Informowanie rodziców o funkcjonowaniu specjalistycznych placówek zajmujących się pomaganiem młodzieży będącej w sytuacjach kryzysowych.

  1. Obszar: organizacja działań dla nauczycieli

Zadania

Formy realizacji

Organizacja doskonalenia zawodowego – kursy, warsztaty, szkolenia.

Dostarczanie nauczycielom informacji o dostępnych formach doskonalenia poza szkołą, np. kształtowania zachowań służących zdrowiu, rozwijania sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauki udzielania pierwszej pomocy.

Organizacja wewnątrzszkolnego doskonalenia – doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców.

Organizacja szkoleniowych rad pedagogicznych, np. z zakresu pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego, rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci, efektywnych metod pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym, w tym uczenie się przez całe życie krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

Uzyskanie wiedzy na temat norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia  a dziecka, w tym zdrowia psychicznego wieku rozwojowego.

Współdziałanie nauczycieli ze specjalistami, instytucjami i organizacjami pracującymi na rzecz dziecka i rodziny, placówkami zajmującymi się ochroną zdrowia, zwłaszcza zdrowia psychicznego oraz ochrona dzieci przed krzywdzeniem.

Organizacja szkoleniowych rad pedagogicznych, np. z zakresu efektywnych metod pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb.

Uzyskanie wiedzy na temat norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego.

Metody pracy w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów.

Propagowanie literatury na temat profilaktyki w szkole.

Udostępnianie materiałów szkoleniowych.

Gromadzenie literatury na temat szkolnej profilaktyki.

            Ewaluacja programu

Przebieg pracy wychowawczo-profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Najlepszych efektów można spodziewać się, gdy ewaluacji dokonuje się na podstawie obserwacji procesu wychowania.

Sposoby i środki ewaluacji:

  1. obserwacja i analiza zachowań uczniów,
  2. obserwacja postępów w nauce,
  3. frekwencja na zajęciach dydaktycznych,
  4. udział w konkursach.

Narzędzia ewaluacji:

  1. ankieta dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły,
  2. obserwacja zachowania uczniów,
  3. analiza dokumentacji szkolnego pedagoga, psychologa i innych nauczycieli,
  4. analiza dokumentacji wychowawców,
  5. analiza sukcesów i osiągnięć uczniów,
  6. rozmowy indywidualne z rodzicami, uczniami i pracownikami szkoły,
  7. wytwory uczniów,
  8. analiza sprawozdań pielęgniarki dotyczących stanu zdrowia i wypadkowości uczniów.

Działania ewaluacyjne będą polegały na:

  1. zidentyfikowaniu celu ewaluacji i sformułowaniu pytań ewaluacyjnych ukierunkowanych na jego osiągnięcie,
  2. opracowaniu planu i strategii dokonania ewaluacji,
  3. zaplanowaniu sposobu opracowania wyników ewaluacji i ich udostępnienia społeczności szkolnej.

Ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego dokona powołany przez dyrektora szkoły zespół ds. ewaluacji programu, oceniający rezultaty i efektywność prowadzonych działań. Z wnioskami z przeprowadzonej ewaluacji rada pedagogiczna zostanie zapoznana na zebraniu kończącym rok szkolny.

Strony w dziale:

Strony w dziale: