Sprawozdanie z zakończenia programu dla klas IV “Wsparcie na start”.

 

W dniu 30 września 2019 roku nastąpiło podsumowanie programu dla klas IV a, IV b, które od września przeszły na kolejny etap edukacji “Wsparcie na start”.
Najpierw uczniowie udali się z wizytą do siedziby Towarzystwa Historycznego “Victoria”, gdzie poznali dokładnie losy żołnierza polskiego podczas II wojny światowej. Tam również mieli okazję zobaczyć przedmioty codziennego użytku: meble, lampę naftową, przedwojenny młynek do kawy, samowar, aparat fotograficzny i kamerę, czy wciąż jeszcze działający patefon. Prowadzący opowiadał o losach pierwszych mieszkańców powojennych Polkowic, przesiedleniach i trudnościach z tym związanych.

Po tej pasjonującej podróży w przeszłość klasy zagrały w grę terenową “Moje Miasto – Polkowice”. Deszcz I wiatr nie mogły przeszkodzić naszym pasjonatom historii w wędrówkach po mieście. Podczas tej gry uczniowie obu klas mogli zobaczyć nieczynny już dworzec kolejowy. Tam przystanęliśmy by chwilkę nabrać sił I odpowiedzieć na pytania, dotyczące niedziałającej już kolei.
Po uzupełnieniu karty poszliśmy dalej szukać miejsc, zaznaczonych na mapie Polkowic. Po przeczytaniu zadania natychmiast pomknęliśmy na rynek, gdzie jest słynny pomnik górnika. Następnie ruszyliśmy szukać patrona Polkowic. Oczywiście Św. Sebastian szybko został odnaleziony.
Po zakończeniu gry dotarliśmy do szkoły, gdzie dzieci wykonały prace plastyczne.
Na sam koniec już dnia przyjechali do nas ratownicy górniczy z HDK “Legion Maltański”, którzy przeprowadzili dla nas ważną lekcję z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Panowie Piotr i Marcin pokazali nam jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Piotr wyjaśnił,dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom,
jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem. Były to pierwsze aczkolwiek nieostatnie zajęcia, które mamy nadzieję zostaną w pamięci młodych ludzi. Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniano uczniom ważne telefony alarmowe .

Bookmark the permalink.

Comments are closed.