Spotkanie z Górnikami w klasie II c.


Miesiąc grudzień kojarzy nam się nie tylko z Mikołajem czy świętami ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Aby przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do naszej klasy ojców górników.  Na spotkaniu górnicy  omówili wygląd górniczego stroju oraz zaprezentowali różnego koloru kaski górnicze.  Opowiadali o swojej trudnej  pracy i warunkach jakie panują w kopalni. Każdy z nas mógł dotknąć i polizać sztabkę soli z kopalni, która jest jednym z produktów ubocznych w procesie wydobywania miedzi.  Spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem górnikom „Sto lat”, złożeniem życzeń oraz wręczeniem laurek.

 „Schodzą górnicy pod ziemię
w ciemność daleką od słonka
wychodzi im naprzeciw
święta Barbara Patronka

Płomień chybocze się w lampkach
na czarnej ścianie drżą cienie
Szczęść Boże – słychać głos świętej
Serdeczne to pozdrowienie

Szczęść Boże – górnicy chórem
odrzekną swojej patronce
i jasno w ciemnej kopalni
jak gdyby wzeszło tu słońce”


                                     (“Święta Barbara w kopalni” E. Szelburg-Zarębina)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.