Promocja zdrowia.

Plan działania edukacji prozdrowotnej szkoły promującej zdrowie

w zakresie

PROMOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

„Świadomy obywatel”

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach

Rok szkolny 2019/2020

Obecna definicja zdrowia przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest następująca: Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

Definicja ta jest bardzo ważna i postępowa, ponieważ nie poprzestaje na samym negującym ujęciu, że zdrowie jest brakiem choroby, ale bardzo mocno akcentuje, że zdrowie ma w sobie aktywny aspekt w którym jest dobre samopoczucie. Oznacza to, że w kwestiach zdrowia nie mamy jedynie koncentrować się na chorobach i próbach ich zwalczania, ale powinniśmy zwłaszcza koncentrować się na samym zdrowiu – na jego wzmacnianiu. Odpowiedni stan zdrowia jest postawą rozwoju i działania ludzi. Jest on wartością dla człowieka dzięki któremu może realizować swoje własne aspiracje, zaspokajać potrzeby, radzić sobie ze środowiskiem. Dlatego tak ważne staje się propagowanie nawyków prozdrowotnych i aktywnego spędzania wolnego czasu już wśród najmłodszych.

Plan działań „Świadomy obywatel” jest kontynuacją działań poprzednich lat, dzięki któremu uczniowie wzbogacą swoją wiedzę jak żyć, aby zachować dobre zdrowie oraz tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu.

Podjęte działania zmierzają ku zwiększeniu potencjału zdrowia, zachowań prozdrowotnych oraz poszerzenia wiedzy na temat zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa  i aktywności fizycznej.

Cel główny:

Poprawa stylu życia uczniów poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

Zakładane rezultaty:

1. Uczniowie zwiększają swoją aktywność fizyczną.
  2. Uczniowie poszerzają swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania.

Plan działań edukacji prozdrowotnej szkoły promującej zdrowie

Dnia ‎27 ‎listopada ‎2019, odbyło się Górnicze Dyktando Biegane, podczas którego przedstawiono wyniki ewaluacji programu „Szkoła dbająca o zdrowie”. Szkolna drużyna „Pomocne Sówki” przedstawili sposoby udzielenia pierwszej pomocy osobom nieprzytomnym oddychającym, nieprzytomnym nieoddychającym oraz osobom przy zadławieniu.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

Dnia 18 listopada obchodzony jest w całej Europie Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony w 2008 przez Komisję Europejską, kraje członkowskie Unio Europejskiej zostały zobligowane do organizacji obchodów na poziomie lokalnym.

Nauczyciele klas I-III przeprowadzili z uczniami rozmowy na temat dobroczynnego wpływu ziół na zdrowie człowieka i ich walorach smakowych.

W ramach realizacji zadań programu edukacyjnego „Stop cukrzycy. Wiem jak zapobiegać, wiem jak żyć z cukrzycą” zostały zakupione zioła w doniczkach,  a następnie przekazane do kącików przyrodniczych w klasach I-III i do sali przyrodniczej.

Nauczyciele I-III przeprowadzili z uczniami rozmowy na temat dobroczynnego wpływu ziół na zdrowie człowieka i ich walorach smakowych. Dzieci miały okazję powąchać, dotknąć, zobaczyć i spróbować jak smakuje bazylia, mięta, oregano, tymianek, rukiew wodna, bazylia tajska, pietruszka i wiele innych. Niektórym tak smakowały te zdrowe roślinki, że systematycznie zjadali je z kanapkami na drugie  śniadanie.

Zadanie to zostało zrealizowane przy współudziale finansowym Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ KLAS III pt. „NAKRĘĆ SIĘ NA ZDROWIE!”

„Nakręć się na zdrowie” – to hasło przewodnie międzyszkolnego turnieju dla klas III, który odbył się 12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Polkowicach. Trzecioklasiści z naszej szkoły rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych i w quizie z edukacji zdrowotnej. W konkurencji kulinarnej udowodniły też, że pyszny i zdrowy sok ze świeżych owoców można przygotować w błyskawicznym tempie. Na zakończenie wspólnej zabawy uczniowie mogli zjeść plasterek cytryny i zaprezentować szczery uśmiech do zdjęcia. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki (gąbki i pachnące mydełka).
Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami, gdyż wykazali się dużą wiedzą z zakresu edukacji zdrowotnej. Byli sprytni, szybcy, a rywalizując, przestrzegali zasad fair play.

Promocja zdrowego chleba w szkole

W Szkole Podstawowej nr 1 w Polkowicach w ramach PROMOCJI ZDROWIA  odbyła się „DEGUSTACJA  ZDROWEGO PIECZYWA” zorganizowana przez uczniów i  rodziców klasy II a przy współpracy  Rady Rodziców. Degustację poprzedziła prezentacja multimedialna pt. „Jak powstaje chleb” , której celem było zapoznanie z drogą powstawania chleba , rodzajami chleba i[…] Czytaj całość…

Marsz po zdrowie 2018

W dniu 25 września w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbył się Marsz Po Zdrowie na dystansie 1200 metrów dla klas 0-VII. Impreza przeprowadzona została na Stadionie Lekkoatletycznym w Polkowicach. Celem marszu była promocja zdrowego stylu życia oraz zachęcanie uczniów do podejmowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W czasie trwania zajęć uczniowie doskonalili  swój chód oraz rozwijali umiejętności i zdolności lekkoatletyczne. Dowiedzieli się, że chodzenie rozwija wszelkie partie mięśni, tj. nóg, pośladków, bioder, pleców, ramion  i barków,  służy poprawieniu wydolności i wytrzymałości. To również wspaniała okazja do poprawienia kondycji psychicznej, a co za tym idzie samopoczucia i obniżenia poziomu stresu.