Prezent, ale jaki? Klasowe mikołajki w II c.

             Mikołajki– tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie.

Współcześnie w Polsce nadal panuje zwyczaj obdarowywania się 6 grudnia drobnymi upominkami.

          Jak co rok, tak i tym razem kultywowaliśmy ten zwyczaj. Uczniów klasy II c już wczesnym rankiem odwiedził Mikołaj, który pozostawił prezenty w klasie. Wchodząc o godzinie 8.50 do klasy, wszyscy zauważyli tę niespodziankę i z niecierpliwością czekali na moment ich rozpakowania. Później na twarzach dzieci gościł już tylko uśmiech. Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku.

      W tym dniu odbywały się zabawy integracyjne, wspólne rozwiązywanie zagadek i czytanie przez uczniów wybranych fragmentów książki L. Frank Baum pt. ,,Życie i przygody Świętego Mikołaja”. NA zakończenie tego radosnego dnia wspólnie obejrzeliśmy bajkę pt. ,,Rudolf Czerwononosy Renifer”. 
 
                                                                                                               Natalia Struska
Bookmark the permalink.

Comments are closed.