• KOMUNIKAT  9/2021

POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY

Od 04 maja 2021 r.:

Uczniowie klas I-III będą uczyli się stacjonarnie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, MZ i GIS.

Uczniowie klas VI-VIII nadal  będą kontynuowali naukę zdalną.

Od 17 maja  2021 r. - tryb hybrydowy dla klas IV-VIII.

Od 31 maja 2021 r. - powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej.

Szczegółowy plan pracy hybrydowej dla klas IV-VIII przekażemy w najbliższych dniach.

Prezent, ale jaki? Klasowe mikołajki w II c.

Mikołajki– tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie.

Współcześnie w Polsce nadal panuje zwyczaj obdarowywania się 6 grudnia drobnymi upominkami.

Jak co rok, tak i tym razem kultywowaliśmy ten zwyczaj. Uczniów klasy II c już wczesnym rankiem odwiedził Mikołaj, który pozostawił prezenty w klasie. Wchodząc o godzinie 8.50 do klasy, wszyscy zauważyli tę niespodziankę i z niecierpliwością czekali na moment ich rozpakowania. Później na twarzach dzieci gościł już tylko uśmiech. Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku.

W tym dniu odbywały się zabawy integracyjne, wspólne rozwiązywanie zagadek i czytanie przez uczniów wybranych fragmentów książki L. Frank Baum pt. ,,Życie i przygody Świętego Mikołaja”. NA zakończenie tego radosnego dnia wspólnie obejrzeliśmy bajkę pt. ,,Rudolf Czerwononosy Renifer”.

Natalia Struska