Porady pedagoga.

Źródło: Siła Myślenia Wizualnego https://www.facebook.com/mocrysowania/photos/a.114341978909434/1162951407381814/?type=3&theater

Źródło: Powiatowy Ośrodek pppidm. Rys. A.Szczepańska

Źródło: Powiatowy Ośrodek pppidm. Rys. A. Szczepańska

Źródło” Powiatowy Ośrodek pppidm (Mindfulness Inside)

CZEGO DZIECI NAM NIE MÓWIĄ…

1. Nie krzycz na mnie. Boję się wtedy Ciebie i myślę, że skoro na mnie krzyczysz to ze mną musi być coś nie tak.

2. Słuchaj mnie. Kiedy opowiadam Ci o tym, co dla mnie ważne, patrz mi w oczy. Czuję wtedy, że ja i moje sprawy są dla Ciebie ważne.

3. Pozwól mi dorastać w moim własnym tempie. Nie zmuszaj mnie do robienia rzeczy, na które jeszcze mam czas. Pamiętaj, że jestem dzieckiem i najlepiej odkrywam świat poprzez zabawę.

4. Uwielbiam, kiedy spędzasz ze mną czas. Jesteś w dobrym humorze, bawisz się ze mną, śmiejemy się i tworzymy piękne wspomnienia, do których jako dorosły będę z przyjemnością wracał.

5. Nie porównuj mnie do rodzeństwa czy rówieśników. Czuję się wtedy gorszy, a tak bardzo potrzebuję Twojej akceptacji.

6. Przytul mnie kiedy jest mi smutno. Pozwól mi płakać. Nie mów mi, że chłopcy nie płaczą, że jestem beksą i że powinienem być w dobrym nastroju. Moje uczucia są prawdziwe. Tak samo jak Twoje.

7. Naucz mnie dbania o swoje potrzeby. Wyśpij się, odpocznij, realizuj swoje zainteresowania, spotykaj się z przyjaciółmi. Pokaż mi, że bycie rodzicem i spędzanie czasu z dzieckiem może być źródłem radości. Naprawdę nie chcę widzieć jak cierpisz i poświęcasz się dla mnie, a później jesteś zdenerwowany i sfrustrowany. Martwię się wtedy, że to przeze mnie.

8. Bądź przy mnie kiedy się boję. Nie wyśmiewaj się z moich dziecięcych lęków. Powiedz mi, że też kiedyś bałeś się ciemności i pozwól mi trzymać latarkę przy poduszce.

9. Kochaj mnie dlatego, że jestem. Nie dlatego, że szybko biegam, recytuję wiersze i jestem „grzeczny”. Kochaj mnie także wtedy kiedy popełniam błędy i potrzebuję Twojego wsparcia. Potrzebuję być pewny, że kochasz mnie także wtedy kiedy coś mi nie wyjdzie.

10. Okazuj miłość swojemu partnerowi/partnerce. To od Was uczę się rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz zrozumienia czym jest prawdziwa miłość.

11. Pamiętaj, że najprawdopodobniej przejmę Twoje przekonania o mnie samym, o innych ludziach, o życiu. Znajdź czas, aby zastanowić się, czy Twoje przekonania są prawdziwe i czy będą mi służyć. Jeżeli myślisz, że ludzie są źli i wykorzystują innych, w życiu będzie mi trudniej i będę nieufny.

12. Wiem, że kochasz mnie i starasz się dla mnie ze wszystkich sił. Pokaż mi, że gorsze dni i drobne potknięcia są częścią życia. Wyciągnij wnioski, zadbaj o swoje samopoczucie i wybacz sobie. Dzięki temu nauczę się reagować podobnie.

13. Uśmiechaj się do mnie. Twój szczery uśmiech działa na mnie kojąco. Czuję się wtedy bezpieczny i kochany.

źródło: Pracownia Dobrych Relacji Patrycja Juszkathttp://dzieciecysad.pl/wp-content/uploads/2015/02/dzieciecysad_rodzice-clipart.jpg

Rodzicielstwo

Pobierz dokument PDF

Drogi Rodzicu !

Zorganizuj miejsce pracy domowej swojego dziecka.

1. Zapowiedz zbliżający się czas nauki na 15 minut wcześniej,
    aby miało czas na dokończenie ważnej dla niego czynności, zabawy.
  2. Przewietrz i uporządkuj pomieszczenie.
  3. Wyłącz telewizor, radio, telefon.
  4. Przygotuj zdrowe przekąski.
  5. Przeczytaj polecenie z e-dziennika.
  6. Pozwól dziecku na samodzielność.

Motywuj do nauki.

1. Nie oceniaj, doceniaj!
  2. Chwal za dobrze wykonaną pracę.
  3. Nagradzaj wysiłek wspólną zabawą.

Jeżeli będziecie Państwo potrzebować pomocy i wsparcia w rozwiązaniu niepokojącej Was sytuacji, możecie się z nami skontaktować.
W godzinach 10.00 -16.30  jesteśmy dostępni pod wskazanymi numerami telefonów:

Pedagodzy

Jolanta Dobrzyńska 506 – 163 – 777