Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej

P1030602

W dniach 16 i 17 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Polkowicach miało miejsce uroczyste przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Celem imprezy było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej oraz zachęcenie do czytania książek. Pasowanie odbywało się w czytelni szkolnej, a każda z klas pierwszych uczestniczyła w imprezie w wyznaczonym terminie:

klasa I a – 16 grudnia, 1 godzina lekcyjna

klasa I b – 17 grudnia, 1 godzina lekcyjna

klasa I c – 17 grudnia, 3 godzina lekcyjna

klasa I d – 16 grudnia, 3 godzina lekcyjna

klasa I e – 17 grudnia, 2 godzina lekcyjna.

Organizatorki imprezy: pani Jolanta Sobczyk i pani Marta Kucharczyk we współpracy z uczniami kl. IV d przygotowały warsztaty czytelnicze pt. „W bibliotece”.

W ramach spotkania uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, a następnie wykonywali przydzielone im zadania. Zadanie pierwsze „Próba ciszy” – wszyscy uczniowie w ciszy obejrzeli film pt. „Biblioteka Pani Eli”, w którym przedstawione zostały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Kolejne zadania wykonywane były w grupach:

gr.I – przygotowanie wystawy książek,

gr. 2 – wykonanie zakładek do książek,

gr.3 – ruchowa interpretacja wierszyka „Książeczka”.

Podczas wykonywania zadań pierwszakom pomagali uczniowie z klasy IV, którzy odpowiedzialni byli również za prezentację efektów pracy poszczególnych grup. Następnie uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem naszej biblioteki, poznali życzenia książki oraz najciekawsze pozycje książkowe znajdujące się w szkolnej wypożyczalni. Każdy uczeń otrzymał wydrukowane „Życzenia książki” z prośbą o wklejenie ich do zeszytów.

Po złożeniu uroczystej przysięgi uczniowie zostali pasowani przez Książkę na czytelników biblioteki szkolnej. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mogli wypożyczyć po raz pierwszy swoje ulubione książki.

Na zakończenie pierwszaki otrzymały zakładki do książek, a wychowawcy – „Życzenia książki”, które umieścili w salach lekcyjnych w widocznym miejscu.

Uczniowie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli wybrane książki, tym samym stajac się pełnoprawnym użytkownikiem naszej biblioteki.