Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej.


            W dniach 9 i 10 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Polkowicach miało miejsce uroczyste przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Celem imprezy było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej oraz zachęcenie do czytania książek. Pasowanie odbywało się w czytelni szkolnej, a każda z klas pierwszych uczestniczyła w imprezie w wyznaczonym terminie:

klasa I a – 9 grudnia, 2 godzina lekcyjna,

klasa I b – 10 grudnia, 3 godzina lekcyjna,

klasa I c – 10 grudnia, 4 godzina lekcyjna,

klasa I d – 9 grudnia, 1 godzina lekcyjna,

klasa I e – 10 grudnia, 1 godzina lekcyjna.

Organizatorki imprezy: pani Jolanta Sobczyk i pani Marta Kucharczyk we współpracy z uczniami kl. V d przygotowały warsztaty czytelnicze pt. „W bibliotece”.

W ramach spotkania uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie wykonywali przydzielone im zadania. Zadanie pierwsze „Próba ciszy” – wszyscy uczniowie w ciszy wysłuchali bajki A. Frączek „Szklana góra”. Kolejne zadania wykonywane były w grupach:

gr. 1 – wykonanie zakładek do książek,

gr.2 – ruchowa interpretacja wierszyka „Książeczka”.

            Podczas wykonywania zadań pierwszakom pomagali uczniowie z klasy V, którzy odpowiedzialni byli również za prezentację efektów pracy poszczególnych grup. Następnie uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem naszej biblioteki, poznali życzenia książki oraz najciekawsze pozycje książkowe znajdujące się w szkolnej wypożyczalni. Obejrzeli również wystawę książek, na której zaprezentowane zostały książki zniszczone przez czytelników oraz, dla porównania, książki zadbane, niezniszczone. Każdy uczeń otrzymał wydrukowane „Życzenia książki” z prośbą o wklejenie ich do zeszytów.

Po złożeniu uroczystej przysięgi uczniowie zostali pasowani przez Książkę na czytelników biblioteki szkolnej. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mogli wypożyczyć po raz pierwszy książki.

            Na zakończenie pierwszaki otrzymały zakładki do książek, a wychowawcy – „Certyfikaty czytelnika”, które umieścili w salach lekcyjnych w widocznym miejscu.

 

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.