Otrzymaliśmy dyplom i tytuł AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego  w Polkowicach przystąpiła do udziału  w I edycji ogólnopolskiego konkursu „Aktywna szkoła – Aktywny uczeń”. Konkurs przeprowadzony został  w okresie od 1 października 2014r. do 16 stycznia 2015r.

Jego celem było spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą  w Warszawie.

Szkoła przystępując do konkursu przyjęła na siebie do realizacji 11 zadań, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ było uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań.  Z wielkim zaangażowaniem wykonaliśmy wszystkie zaplanowane zadania.

W ramach realizacji zadań odbyły sie podczas spotkań z wychowawcą debaty uczniowskie nt. ,,Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia” oraz zajęć poruszających problem  zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem. Samorząd uczniowski przeprowadził sondaż nt. ,,Jak dbać o swoją kondycję fizyczną, jak żyć i odżywiać się zdrowo”. Odbyły sie  spotkania uczniów z regionalnymi przedstawicielami sportu CCC Polkowice, ,,Płetval” Polkowice, EKO-Zdrowie KGHM. Przeprowadzono  pogadanki. Podczas zajęć informatyki  przeprowadzono pogadanki nt. ,,Wpływu osiągnięć technicznych XXI wieku wpływających negatywnie na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży”. Odbył się  szkolny konkurs plastyczny w klasach I-VI  nt. ,,Sposoby na ciekawy i zdrowy wypoczynek”. Zorganizowano we cykliczne zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego – ,,Mój zestaw ćwiczeń poprawiający kondycję” oraz odbył się Tydzień Sportu z wykonaniem prób sprawnościowych. Podczas spotkań  z rodzicami  przedstawiono prezentację  na temat wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dziecka. Szkolni koordynatorzy konkursu ukończyli kurs  Aktywna szkoła – aktywny uczeń.

W realizację Ogólnopolskiego Konkursu “Aktywna szkoła, aktywny uczeń” byli zaangażowani wszyscy nauczyciele, co przełożyło się na 100% udział uczniów w realizacji poszczególnych zadań.  Podejmowane działania pomogły w budowaniu świadomości zdrowego stylu życia, który  jest drogą do zdrowia, rozwoju własnych zainteresowań  i osobowości.

Koordynatorem konkursu w naszej szkole była Katarzyna Adamczewska – Popów         w klasach I-III i Elżbieta Marciniak w klasach IV-VI.