Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.  Został on ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 r., w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 24 marca 1944 r. w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów.

          Podczas II wojny światowej Niemcy prowadziły politykę całkowitej eliminacji ludności żydowskiej w całej Europie. Bardzo wiele osób tej narodowości przetrwało wojnę  dzięki pomocy ludności polskiej. Bardzo wielu Polaków zaangażowało się w pomoc prześladowanym żydom, pomimo tego, że karano za nią śmiercią i wiele osób zapłaciło tę cenę.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.