• KOMUNIKAT 6/2021


    W okresie od 12 kwietnia 2021 r. do 18 kwietnia 2021 r.:

    1. Uczniowie klas I-VIII będą kontynuowali naukę  zdalną.
    2. Wszystkie informacje na bieżąco będą pojawiały się na naszej stronie internetowej oraz na profilu Facebooka.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.  Został on ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 r., w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 24 marca 1944 r. w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów.

          Podczas II wojny światowej Niemcy prowadziły politykę całkowitej eliminacji ludności żydowskiej w całej Europie. Bardzo wiele osób tej narodowości przetrwało wojnę  dzięki pomocy ludności polskiej. Bardzo wielu Polaków zaangażowało się w pomoc prześladowanym żydom, pomimo tego, że karano za nią śmiercią i wiele osób zapłaciło tę cenę.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.