Kartka z kalendarza. Warto wiedzieć…

 1 maja 1576 r. w katedrze wawelskiej odbył się ślub i koronacja Stefana Batorego i Anny Jagiellonki. Królowa była córką Zygmunta I Starego i Bony Sforzy.

 1 maja 1900 r. urodził się polski poeta, prozaik i tłumacz pochodzenia żydowskiego Aleksander Wat. Był tłumaczem literatury anglosaskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej.
 2 maja 1895 r. Bolesław Prus ukończył pisanie powieści historycznej „Faraon”. Akcja utworu rozgrywa się w starożytnym Egipcie i opowiada o losach młodego faraona, Ramzesa XIII.
 2 maja 1989 r. szwedzka pisarka Astrid Lindgren otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. To autorka przepięknych książek dla dzieci, m. in. „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszanka”, „Bracia Lwie Serce”.
 3 maja 1660 r. skończył się potop szwedzki : w Oliwie zawarto traktat pokojowy , na mocy którego Jan II Kazimierz zrzekł się praw do tronu szwedzkiego, a Rzeczpospolita zatrzymała część Inflant .
 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski.