„Jak to ze lnem było” – zajęcia klas III w Muzeum Etnograficznym, w Ochli.

 

         Dnia 27,28 września oraz 6 października 2016 roku uczniowie klas III  zwiedzili Skansen etnograficzny w Ochli.  Na terenie Skansenu w Ochli dzieci podziwiały 60 przykładów architektury ludowej: wieżę winiarską, najstarszy w Polsce drewniany obiekt przystosowany do zamieszkiwania, a także chałupy i świątynie. Skansen został ukształtowany tak, aby oddawać układ komunikacyjny wsi: rozłożenie dróg, miejsce zajmowane przez strategiczne obiekty we wsiach. Chaty można oglądać wraz z wyposażeniem: meblami, sprzętami rolniczymi, tkaninami i – co szczególnie interesujące – ludowymi strojami charakterystycznym dla regionu.  Następnie  uczestniczyli  w warsztatach pt. „Jak to ze lnem było”. Dzieci poznały etapy ręcznej obróbki lnu oraz wykorzystywane do tego celu narzędzia, a nadto wzbogaciły słownik o pojęcia: płótno lniane, siemię lniane, międlica, krosno, kołowrotek. W II części warsztatów w oparciu o bajkę Marii Konopnickiej pt. „Jak to ze lnem było” uczniowie wzięli udział w inscenizacji wcielając się w rolę bohaterów bajki. . Zajęcia w Ochli sprawiły trzecioklasistom dużo radości i z całą pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.