DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia Dzień Ziemi

Znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tego dnia jest promowanie postaw proekologicznychspołeczeństwie.

Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

 

Ciekawostki na temat Dnia Ziemi:

  • Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, ale pierwszy, amerykański dzień ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku i według ONZ to oficjalny Dzień Ziemi. Miesiąc później 22 kwietnia 1970 odbyła się manifestacja ekologiczna w której wzięło udział 20 milionów amerykanów! Aby uczcić ten dzień obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi wyznaczono na 22.04.
  • Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi – dzięki temu można więcej zrobić dla naszej planety.
  • Największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyły się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około MILIARDA ludzi.
  • W 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio.
  • Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce.
  • Co roku Google świętuje Dzień Ziemi specjalną grafiką w wyszukiwarce, tym razem to aż 6 grafik – z niedźwiedziem polarnym, lisem, słoniem…
  •  

Zapraszamy również na wpis na temat Dnia Ziemi na blogu biologicznym:

https://biologsp1polkowice.blogspot.com/2019/04/22-kwietnia-dzien-ziemi.html

Źródła:

http://www.dzienziemi.pl/

https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-ziemi/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi

http://www.eurodesk.pl/eurokalendarz/swiatowy-dzien-ziemi-0

https://pixabay.com/photos/earth-blue-planet-globe-planet-11009/

https://pixabay.com/photos/environmental-protection-326923/

https://www.eska.pl/news/dzien-ziemi-ciekawostki-i-fakty-na-22-kwietnia-aa-d86s-pY7V-8KqF.html

Bookmark the permalink.

Comments are closed.