• KOMUNIKAT 6/2021

W okresie od 12 kwietnia 2021 r. do 18 kwietnia 2021 r.:

1. Uczniowie klas I-VIII będą kontynuowali naukę  zdalną.
    2. Wszystkie informacje na bieżąco będą pojawiały się na naszej stronie internetowej oraz na profilu Facebooka.

Dzień Polskiej Niezapominajki,

obchodzimy 15 maja. Pomysł obchodów tego Święta zrodził się w 2002 roku, a jego inicjatorem był pan Andrzej Zalewski. Dziennikarz radiowy i

telewizyjny, przez kilkadziesiąt lat prowadzący w Polskim Radiu program o przyrodzie i pogodzie “Ekoradio”.

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody i ekologii, które ma na celu promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju. To doskonała

lekcja przyrody, uświadamiająca nam rolę natury w życiu każdego człowieka. Przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia

ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji oraz lokalnych tradycji.

Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go obok siebie.

Nad modrą stróżką, nad stawem szerokim.

Z niebieskich płatków patrzy żółtym okiem.

Chociaż maleńka i ubrana skromnie

Prosi cichutko – nie zapomnij o mnie…”

Polskie Święto Niezapominajki powstało na wzór innych krajów europejskich, w których w wielu miastach mieszkańcy mają swoje ulubione kwiaty: tulipany, hiacynty, narcyze, fiołki czy wrzosy.

Niezapominajka jest kwiatem polskich łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów oraz w ogrodach i na kwietnikach.

W Polsce występuje 13 gatunków niezapominajek m.in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.

CZY WIESZ ?
√ Niezapominajka jest symbolem pamięci i skrywanej miłości.

Łacińska nazwa niezapominajki Myosotis pochodzi od greckich słów myos i otis, co oznacza dosłownie mysie uszko, zapewne ze względu na kształt i owłosienie liści.