Dnia 21 marca 2017 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasy III c i IV a pojechały na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.

Wyjechaliśmy wcześnie o godzinie 6.00 rano z Polkowic. W czasie drogi pan przewodnik ciekawie opowiadał nam o pasmach górskich, które mijaliśmy. Z okien autokaru podziwialiśmy m.in.  rozległy Masyw Śnieżnika i krajobraz Kleina, pozostający w wyższych partiach  w zimowej szacie, do którego najpierw zmierzaliśmy.  Około godziny 11.00 byliśmy na miejscu. Przed wejściem do Jaskini Niedźwiedziej nasza grupa wycieczkowa składająca się z 44 uczestników została podzielona na cztery mniejsze grupy, aby umożliwić nam swobodne zwiedzanie. Po jaskini oprowadzali nas przewodnicy, którzy pokazywali nam w dobrym stanie  zachowane kości  niedźwiedzia jaskiniowego, zjawiska kresowe występujące na tym  terenie  i niezwykle bogatą i różnorodną szatę naciekową jaskini, na którą składały się stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Urzekły wszystkim swoimi kształtami i rozmiarami. W drodze do wyjścia z pieczary mogliśmy ujrzeć smacznie sobie śpiące głową w dół nietoperze.

Po nieco dłuższym odpoczynku ruszyliśmy dalej. Naszym celem było zwiedzanie Kłodzkiej Twierdzy. Ogromna budowla, który ukazała się naszym oczom,  zdecydowanie górowała nad całym miastem. Najpierw zostaliśmy wprowadzeni w korytarze minerskie, gdzie usłyszeliśmy wystrzały z muszkietów. Dalej szliśmy wąskimi i długimi chodnikami, czasami musieliśmy kucać, aby przejść przez  kręty labirynt korytarzy. Mogliśmy zobaczyć, jak  wyglądało życie żołnierzy w armii pruskiej,  byliśmy oprowadzeni po kazamatach i bastionach. Z górujących nad miastem bastionów zobaczyliśmy zarówno Kłodzko, jak i najwyższe szczyty pasm górskich otaczających ziemię kłodzką – Turystyczną Perełkę  Sudetów. Mieliśmy też czas na kupowanie pamiątek.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do McDonalds, gdzie każdy mógł zamówić sobie ulubiony przysmak. Zmęczeni, ale zadowoleni, z bagażem pełnym wrażeń wróciliśmy do domu.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.