81 rocznica rozpoczęcia II wojny światowej.

1 września 2020 przypada 81 rocznica rozpoczęcia II wojny światowej, największego i najstraszniejszego konfliktu w historii ludzkości. W związku z tym na całym świecie odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tej wojny. Także w naszym kraju oraz szkole. Przypomnijmy sobie, jak do II wojny światowej doszło:
Rozpoczęła się ona 1 września 1939 r. atakiem Niemiec na Polskę. W naszej historiografii przyjmujemy, że to na Westerplatte, 1 września 1939 r. salwy oddane przez pancernik Schleswig-Holstein rozpoczęły tę wojnę. „W piątek 1 września 1939 roku, jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca pancernika Schleswig-Holstein, kotwiczącego w Gdańskim porcie na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte”. Rozpoczęła się heroiczna obrona niewielkiej polskiej placówki wojskowej, która stała się symbolem bohaterstwa dla naszego narodu. Dziś wiemy, że Niemcy zaatakowały nasz kraj chwilę wcześniej w innym miejscu. Na śpiące miasto Wieluń nadleciały eskadry bombowców, zrzucając bomby w sam środek miasta. Ofiar było mnóstwo, a ponieważ szpital stał się jednym z celów tego barbarzyńskiego ataku, nie było nawet gdzie umieścić rannych. Tak właśnie rozpoczęła się II wojna światowa.
Przez prawie trzy tygodnie wojsko polskie odpierało ataki wroga, oczekując pomocy sojuszników. Zamiast tego nasz kraj został 17 września 1939 r. zdradziecko zaatakowany przez Związek Radziecki. Armia Polska nie była w stanie wytrzymać ataku dwóch tak potężnych przeciwników. Nasz kraj na pięć lat znalazł się pod okupacją obcych wojsk a ludność cywilna poddana okrutnemu terrorowi. Polska nigdy jednak nie podpisała aktu kapitulacji. Wielu żołnierzy nie mogąc kontynuować walki w kraju zajętym przez wroga podjęło ją za granicą, wsławiając się męstwem walcząc w Europie Azji i Afryce, na lądzie, w powietrzu, na morzach i oceanach. W Polsce zaś powstała i sprawnie funkcjonowała największa podziemna armia tego konfliktu: Armia Krajowa.
Po zajęciu Polski agresja Niemiec i ich sprzymierzeńców objęła pozostałe kraje Europy a po jej podbiciu także Afryki i Azji. Do wojny dołączały coraz to nowe kraje, ogółem wzięło ich udział ponad 60, a także ponad 110 milionów żołnierzy. Wojna zakończyła się w roku 1945 klęską Niemiec i ich sojuszników.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.