• KOMUNIKAT 6/2021

W okresie od 12 kwietnia 2021 r. do 18 kwietnia 2021 r.:

1. Uczniowie klas I-VIII będą kontynuowali naukę  zdalną.
    2. Wszystkie informacje na bieżąco będą pojawiały się na naszej stronie internetowej oraz na profilu Facebooka.

Światowy Dzień Zdrowia 2021

„Budujemy bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat”

7 kwietnia 2021 obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Nasz świat nie jest równy. Jak pokazała pandemia COVID-19, niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni – tylko dlatego, że urodzili się, żyją, pracują i starzeją w różnych częściach świata.

Dlatego hasło tegorocznego światowego dnia zdrowia „Budujemy bardziej sprawiedliwy
i zdrowszy świat”
 ma zwrócić uwagę na to, że te nierówności nie są nowe. Mimo że na świecie nastąpiła poprawa średniego poziomu zdrowia i oczekiwanej długości życia oraz zmniejszenie przedwczesnej śmiertelności, to korzyści te nie są odczuwane równo przez wszystkie społeczeństwa. Różnice obserwuje się również u ludzi w każdym wieku, od wczesnych lat do końca życia.

Na całym świecie rodziny walczą o związanie końca z końcem niewielkimi dochodami dziennymi. Mają gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, mniejsze możliwości zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci. Mają często ograniczony dostęp do bezpiecznego środowiska, czystej wody, powietrza, usług zdrowotnych i bezpieczeństwa żywnościowego lub nie mają ich wcale. Prowadzi to do niepotrzebnego cierpienia, choroby  (możliwej do uniknięcia w innych warunkach), a w końcu przedwczesnej śmierci. Szkodzi naszym społeczeństwom i gospodarkom.

plakat światowy dzień zdrowia