Szkolny projekt „Plastikowi mówimy NIE” – prace klas 7d, 7e i 6e.

Przedstawiamy następne prace naszych uczniów dotyczące projektu „Plastikowi mówimy NIE”.

Fakty dotyczące plastiku c.d.:

1. Rocznie na całym świecie zużywa się około 500 miliardów toreb plastikowych. Każdego dnia jednorazowo używanych jest milion reklamówek.
  2. Plastik rozkłada się od 500 do 1000 lat.
  3. Miliony ton plastiku można znaleźć w strefie konwergencji, stanowiących około 40%powierzchni oceanów na świecie. 80% zanieczyszczeń wód oceanicznych pochodzi z lądu.
  4. „GreatPacific Garbage Patch” znajduje się na północnym Pacific Gyre u wybrzeży Kalifornii i jest największym na świecie zbiorowiskiem śmieci. Ta pływająca masa plastiku jest dwa razy większa od Teksasu.
  5. Plastik stanowi około 90% wszystkich śmieci pływających po powierzchni oceanu, co daje46 000 kawałków plastiku na milę kwadratową.
  6. Milion ptaków morskich i 100 000 morskich ssaków ginie rocznie w wyniku zanieczyszczenia wód oceanicznych.
  7. 44%wszystkich gatunków ptaków morskich, 22% waleni, wszystkie gatunki żółwi morskich i rosnąca lista gatunków ryb zostało zarejestrowanych na liście zwierząt morskich, w ciele (lub na ciele) których znaleźć można resztki plastiku.
  8. Praktycznie każdy kawałek plastiku, jaki kiedykolwiek powstał, nadal istnieje w jakimś kształcie lub formie (z wyjątkiem niewielkiej ilości, która została spalona).
  9. Substancje chemiczne znajdujące się w plastiku mogą być wchłaniane przez organizm – testy wykazały obecność BPA w ciele 93% Amerykanów w wieku od 6 roku życia wzwyż.
  10. Stwierdzono, że niektóre ze związków chemicznych, które znajdują się w plastiku wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac uczniów z klas 7 oraz klasy 6e.