Dyktando biegane w klasie III c.

Aby wykorzystać potencjał uczniów swojej klasy III c i urozmaicić nudny i typowy sprawdzian trudnej polskiej ortografii (dyktando), przeprowadziłam dyktando biegane. Aktywizujące, wymagające czytania ze zrozumieniem, prawidłowej wymowy, spostrzegawczości i czujności ortograficznej.

W 3 miejscach na korytarzu szkolnym zawiesiłam tekst dyktanda. Uczniowie zostali losowo dobrani w pary. Jedna osoba była „biegaczem” – musiała podbiec do tekstu, zapamiętać jak największą liczbę poprawnych ortograficznie wyrazów (także znaki interpunkcyjne), podbiec do kolegi „pisarza” i przekazać to, co zapamiętała. „Pisarz” zapisywał to, co uslyszał. Żeby było sprawiedliwie uczniowie naprzemiennie zmieniali role. Po skończonej zabawie, sprawdzaliśmy tekst zapisany z oryginałem i uczniowie liczyli błędy. Dyktando było strzałem w dziesiątkę. Świadczyć o tym mogą pozytywne komentarze dzieci po zajęciach: „Musiałam kilka razy wracać, żeby zapamiętać ale dałam radę”, „Takie dyktanda są super”. Na pewno będziemy często wracać do takiej formy aktywizujacych zajęć!

Katarzyna Walasek